راهنمای خرید دستگاه چاپ بنر

 

 اگر ميخواهيد دستگاه چاپ فلكسی و بنر يا به عبارت كلی دستگاه out door  خريداری كنيد که بتوانید اجناسی مثل استیکر ، مش ، چرم و چیزهایی مانند این را چاپ کنید بهتر است به چند نکته توجه داشته باشيد ؛ اصولاً برای خریداری دستگاههای چاپ فلكسی و بنر بایستی به چند نکته اصلی  توجه نمود که در ادامه برای هر کدام از آنها توضیحات کلی ارائه شده که میتوانید با مطالعه آن اطلاعات جامعی را به دست آورید .

    نرم افزار ريپ دستگاه :

ريپ نقش مهمی را در خروجی نهايی كار ایفا میکند ، هر قدر ريپ دستگاه شما قويتر باشد كارتان بهتر چاپ ميشود ، منظور از ريپ قويتر ريپی است كه گزينه های بيشتری برای انواع چاپ داشته باشد و پروفايلهای زيادی در خود داشته باشد، اين پروفايلها معمولا توسط كمپانی سازنده ريپ و توليد كنندگان دستگاه درست ميشوند و در مواردی هم توسط فروشندگان دستگاه درست ميشود .در هر حال در نظر داشته باشيد جوهرهايی را استفاده كنيد كه با آن پروفايل ست شده باشند و به اين نكته توجه داشته باشيد كه اگر قصد داريد از جوهر ديگری به جای جوهری كه كارخانه فروشنده دستگاه يا فروشنده دستگاه توصيه كرده استفاده كنيد حتماً بايستی پروفايل مخصوص آن جوهر را نيز درست كنيد.

    هد های چاپ :

هد دستگاه مهمترين بخش دستگاه است و نهايتاً شما خروجی كارتان را از آن ميگيريد ، هر هد بسته به نوع كاركردش مزايا و معايبی دارد كه تا حد امكان در مورد آنها بحث خواهيم كرد .

   تمامی هدها دارای نازلهای بسیار ریزی میباشند که جوهر از آنها خارج میشود این نازلها را نسبت به میزان کوچک یا درشت  بودنشان به انواع 80 ،60 ،42 ، 35 ، 15 و 12پیکولیتر تقسیم میکنند ، اعداد کمتر نشان دهنده ریزتر بودن نازلهای هد است ، هد 12 پیکولیتر کار شما را در حد پرینترهای خانگی چاپ میکند و هدهای با نازل درشت تر برای کارهایی که از فاصله دورتر دیده میشوند مناسب هستند ، در کنار این مسائل تعداد بالای نازلها به سرعت چاپ شما کمک میکند ، تعداد نازلها در هر هد معمولاً با اعداد 128 ، 256 ، 512 و 1024 مشخص میشوند ، هر قدر تعداد نازلها بیشتر باشد سرعت چاپ شما بیشتر خواهد شد به این معنی که زمانی که شما از هد 1024 استفاده میکنید پهنای چاپ شما مثلاً در pass 3 معادل 2/5 سانتیمتر و در هد 128 با همان pass معادل 0/5 سانتیمتر خواهد بود ، در زیر برای هر کدام از هدها توضیح مختصری داده شده که میتوانید آنها را نیز مطالعه فرمایید:

   هد زار انگلیس : هد زار يكی از اولين هدهايی است كه وارد بازار ايران شد ، چندين سال است كه كار ميكند و همچنان نيز مورد توجه خريداران است از معايب مدل های قدیمی آن ميتوان به اين مسئله اشاره نمود كه معمولاً كار راتيره چاپ ميكند ولی برای چاپ فلكسی مناسب است قيمت مناسبی دارد و برای كارهای تيراژ بالا مناسب است .

هدهای دستگاههای ارائه شده توسط فرارنگ از نوع Xaar 382  و Xaar 600  میباشند که جدیدتیرین نوع و باکیفیت ترین نوع آن است .

  هد اسپكترا بعد از هد زار وارد ايران شد و مورد استقبال نيز قرار گرفت ، از مزايای اين هد ميتوان به طول عمر زياد و واقعی تر بودن رنگها اشاره كرد ولی در عوض هزینه های نگه داری این نوع هد بالاتر از هد زار است.

   هد اپسون : هد اپسون در زمينه لارج فرمت كاملاً جديد است ، روی دستگاهها با عرض كم نصب شده و كيفيت چاپ بسيار بالايی دارد ، رنگها زنده تر چاپ ميشوند ، تكنولوژی كاملاً جديدی دارد و ظاهراً طول عمر كمتری دارد البته اين مسئله هنوز به طور يقين ثابت نشده و برای یافتن جواب اين سئوال بايد کمی بیشتر صبر کنیم .

هد های اپسون ارائه شده از طرف فرارنگ از نوع جدید آن یعنی DX7  میباشند که بسیار سرعت بالاتر از نسل قبلی دارند و گرفتگی هد در آنها کاملا بر طرف شده است .

جهت آشنایی با تفاوت هدهای اپسون ژاپن می توانید اینجا را مطالعه نمائید .

 هد کونیکا : این هد تقریبا بعد از انواع هد دیگر سالونت به بازار عرضه شد . این هد در 4 نوع مختلف یعنی مدل 42 پیکو لیتر و 14 پیکو لیتر عرضه می گردند که هر کدام در دو اندازه 512 و 1024 نازل موجود میباشند . البته مدت بسیار کوتاهی نوع 35 پیکولیتر آن نیز عرضه گردید ولی تولید آن قطع شد .

مزیت این هد پایداری مناسب در هنگام چاپ و گرفتگی کم است و بزرگترین عیب آن سرعت چاپ پائینتر از انواع هدهای زار می باشد .

جهت آشنایی با دستگاههای با هد کونیکا عرضه شده توسط فرارنگ می توانید لینکهای زیر را مطالعه نمائید :

 >>> دستگاه چاپ بنر TAIMES  با هد کو نیکا  مدل T7

 >>> دستگاه چاپ بنر TAIMES  با هد کو نیکا  مدل T5 


بدنه دستگاه :

كه شاسی دستگاه و محل قرار گيری جوهر و كامپيوتر و ساير چيزها را شامل ميشود برای كيفيت چاپ تاثير زيادی ندارد و فقط برای تكان های دستگاه ناشی از حركت هد دستگاه موثر است ، همچنین زیبایی ظاهری دستگاه را نیز شامل میشود . در مورد شاسی دستگاه باید گفت : هر قدر شاسی دستگاه سنگينتر باشد ثبات بالاتری در هنگام چاپ خواهيد داشت ، معمولاً دستگاههای بالای 500 كيلوگرم  را شاسی سنگين می نامند ، البته اين بدان معنی  نيست كه دستگاههای شاسی سبك از ثبات كمتری برخوردار هستند و توانايی چاپ بالايی را ندارند ، فكر ميكنم نوع انتخاب شاسی دستگاه دقيقاً به نياز شما بستگی دارد و تا حدی سليقه ای است و نمیتوان قائده خاصی را برای آن تعریف کرد.

  

   و در نهايت گارانتی دستگاه :

گارانتی دستگاه بسیار مهم است ، تا جایی که میتوان گفت مهمتر از خود دستگاه است !؟!

چرا که اگر دستگاهی خریداری نمایید که پشتیبانی قوی نداشته باشد عملاً نمیتوانید با آن کار کنید زیرا با کوچکترین مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری ، دستگاه شما قادر به چاپ نخواهد بود و شما نیاز به پشتیبانی خواهید داشت ، خواه این پشتیبانی تلفنی باشد یا حضوری . دستگاه را از شركتهای معتبر خريداری كنيد ارزان بودن دستگاه را خيلی ملاك كارتان قرار ندهيد بلكه فروشنده دستگاه را ارزيابی كنيد و با تحقيق زياد ببينيد كه كداميك خدمات بهتری ارائه ميدهند ، اين مسئله البته برای شهرستانها بسيار پيچيده تر است چرا كه اكثر فروشندگان دستگاهها هنگام فروش دستگاه از خدمات عالی سخن ميگويند ولی در عمل هيچ تعهدی نسبت به خدمات پس از فروش مخصوصا ًدر شهرستانها ندارند، اين موضوع را كاملاً جدی بگيريد و بر روی آن تاكيد فراوانی داشته باشيد .

در زمینه سابقه دستگاههای و خدمات ما از مشتریان ما که بیش از 1200 نفر که در سراسر ایران طی 10 سال گذشته و همینک مشتری ما بوده اند می توانید تحقیق کنید .    مشاهده لیست مشتریان

 

مطالب مفید مربوط به این مطلب :

--- تفاوت هد های اپسون ژاپن

--- دسته بندی کلی دستگاههای چاپ عریض

--- انواع هد دستگاههای چاپ بنر