محاسبه قیمت تمام شده چاپ پارچه و روسری

 

سوالات زیادی همواره از سوی دارندگان دستگاههای چاپ پارچه و چاپ سابلیمیشن در مورد محاسبه هزینه تمام شده چاپ یک متر پارچه و یا یک عدد شال یا روسری مطرح می شود که برای محاسبه قیمت و یا قیمت دادن به مشتری در چاپهای دستمزدی مورد نیاز چاپخانه دارها می باشد .


و یا اینکه گاهی قیمت هایی بسیار پایین برای رقابت اعلام می گردد که متاسفانه بدون در نظر گرفتن هزینه های جانبی و استهلاک ماشین آلات می باشد و در دراز مدت هم به صنف چاپ پارچه صدمه میزند و هم به چاپخانه دارهایی که فقط سود جزیی و آنی را در نظر میگیرند و در گذر زمان ناچار به ورشکستگی و جمع کردن کارگاه خود می شوند .


در این مبحث قصد داریم به صورت ساده مطالبی عنوان کنیم که به همکاران عزیز در این مورد کمک کند تا محاسبه دقیقتری از بهای تمام شده چاپ خود داشته باشند.البته توجه داشته باشید که این مبالغ و قیمت بصورت میانگین می باشد و کاملا دقیق نمی تواند باشد و وابسته بسته عوامل زیادی در چاپ می باشد.


به طور کلی چاپ پارچه به دو دسته اصلی تقسیم می گردد :

1. چاپ مستقیم Direct Printing

2. چاپ با کاغذ سابلیمیشن Transfer Priniting


در چاپ مستقیم پارچه فرمول قیمت تمام شده بصورت زیر می باشد، چون هزینه کاغذ مصرفی سابلیمیشن از هزینه ها حذف می گردد:هزینه فیکس + هزینه های سربار کارگاه + هزینه استهلاک دستگاه چاپ + (قیمت هر cc جوهر × میزان مصرف جوهر برای یک متر)


هزینه فیکس ( تثبیت جوهر روی پارچه ) در واقع هزینه پرس و یا فیکسر کلندر می باشد که با کمک گرما و فشار به تثبیت رنگ روی پارچه چاپ شده کمک می کند و در واقع هزینه برق مصرفی چاپخانه به علاوه استهلاک دستگاه فیکسر می باشد.ضمنا نکته قابل توجه در اینجا این است که معمولا در حدود 80% پارچه های موجود در بازار برای چاپ مستقیم حتما باید کوتینگ شده باشند در غیر این صورت چاپ کدر و بد رنگی خواهند داشت . در صورت استفاده از کوتینگ میبایست قیمت کوتینگ شدن پارچه را هم به هزینه های تمام شده اضافه کرد .


هزینه های سربار شامل هزینه های جاری چاپخانه و هزینه کارگران و اپراتور و ضایعات و پرتی کار و ... می باشد که به طور تقریبی می توان آنها را جمعا معادل 5% هزینه چاپ در نظر گرفت.هزینه های استهلاک دستگاه چاپ از قبیل تعویض هد دستگاه و قطعات و ... می باشد که به طور تقریبی می توان آنها را جمعا معادل 2 % هزینه چاپ در نظر گرفت. ( البته این هزینه بسیار وابسته به کیفیت دستگاه چاپ مورد استفاده و همچنین سرویس و خدمات دستگاه می باشد و گاهی برای برخی دستگاه های بی کیفیت تا 10 درصد نیز می رسد ) .


در چاپ سابلیمیشن ( چاپ روی کاغذ ترانسفر و انتقال رنگ با حرارت روی پارچه ) که رایجترین شیوه چاپ صنعتی برای انواع پاچه ( پارچه مبلی ، شال و روسری ، روتختی و کالای خواب ، لباس های زنانه و مردانه ، پارچه برای تولید کیف و کفش و ... ) می باشد برای محاسبه قیمت تمام شده میتوان از فرمول زیر استفاده کرد:هزینه فیکس + هزینه های سربار کارگاه + هزینه استهلاک دستگاه چاپ + (قیمت خرید جوهر × مقدار جوهر مصرفی در متر ) + هزینه خرید کاغذ به متر طول


البته نکته مهم در مورد هزینه فیکس با کلندر یا پرس حرارتی این است که علاوه بر هزینه برق مصرفی آن و استهلاک دستگاه پرس یا کلندر باید در نظر داشت که برای برخی پارچه های نازک و ظریف می بایست از کاغذ محافظ ( کاغذ پروتکشن ) استفاده کرد که هزینه این کاغذ نیز باید به متر محاسبه گردد و به هزینه تمام شده فیکس پارچه و یا روسری اضافه گردد.


و اما نکته بسیار مهم محاسبه میزان جوهر مصرفی برای هر متر پارچه است که عامل بسیار مهمی در محاسبه قیمت نهایی چاپ است . یک روش ساده و البته غیر دقیق این است که درباره زمانی میزان جوهر مصرفی را بر متراژ خروجی تقسیم کرد و قیمت هر متر را به طور تقریبی به دست آورد ، برای مثال اگر در چاپخانه ای در مدت یک هفته 20 لیتر جوهر مصرف شد و 2700 متر پارچه تولید شده باشد برای هر متر چاپ 7.5 سی سی جوهر مصرف شده و اگر جوهر لیتری 250 هزار تومنی خریده شده باشد معنی آن این است که متری 1.875 تومان جوهر مصرف شده است .


اما اگر بخواهید بصورت دقیق و حرفه ای میزان جوهر مصرفی را محاسبه کنید برخی نرم افزارهای دستگاه های چاپ به شما نشان می دهند که برای هر طرح چه میزان جوهر مصرف خواهد شد.همچنین در نرم افزارهای دستگاه های چاپ سابلیمیشن و پارچه ارائه شده توسط شرکت فرارنگ علاوه بر میزان کلی مصرفی برای هر طرح به صورت مجزا مقدار استفاده شده از هر رنگ نیز نشان داده می شود و حتما میتوانید با وارد کردن مبلغ خرید هر لیتر جوهر به تومان ، قیمت تمام شده جوهر برای هر کار و یا روسری را به تومان داشته باشید.


نکته طلایی در این نرم افزارهای ریپ این است که در صورتی که پروفایل سازی حرفه ای خوبی برای پرینتر انجام گرفته باشد علاوه بر شفاف و خوشرنگ شدن چاپ میتوان مصرف جوهر را کاهش داد.به طور مثال مقدار مصرفی جوهر برای یک عدد روسری قبل از پروفایل سازی 10 سی سی است و پس از ساخت پروفایل رنگ توسط کارشناسان فرارنگ این مقدار به 7 سی سی کاهش پیدا کرده یعنی 30% صرفه جویی در هزینه و مصرف جوهر .برای آشنایی بیشتر با روند پروفایل سازی میتوانید اینجا را مطالعه نمائید.


همچنین وقتی از جوهر های دنسیته بالا ( High Density ) و کیفیت بالای رنگ استفاده میگردد مقدار جوهر مورد نیاز برای چاپ با کیفیت خوب و مطلوب کاهش می یابد و هزینه نهایی چاپ کم می شود . برای آشنایی با جوهرهای با کیفیت بالا ارائه شده توسط فرارنگ می توانید اینجا را ملاحظه نمائید.همچنین استفاده از کاغذهای سابلیمیشن کوتینگ شده هم کمک شایانی به کاهش مصرف جوهر و همچنین بهتر شدن رنگهای خروجی می کند ، و به طور مثال مشکل کدری رنگها و بور شدن رنگ مشکی برطرف می گردد.جهت آشنایی با کاغذهای سابلیمیشن کوتینگ شده ارائه شده توسط فرارنگ اینجا را مطالعه نمائید.


در اکثر چاپخانه ها کاغذهای مصرف شده چاپ و کاغذهای محافظ کلندر در پایان به صورت کیلوئی و بازیافتی فروخته می شود که این در آمد می تواند بخشی از هزینه های کوچک و جاری کارگاه چاپ را تامین کند.


ما به تجربه و بصورت حدودی هزینه های سربار برای چاپ روسری و پارچه را حدودا معادل 5% قیمت تمام شده کاغذ و جوهر چاپ به دست آورده ایم که می تواند به شما کمک کند برای محاسبه راحتتر قیمت تمام شده و نهایی هر متر چاپ و یا هر عدد شال و روسری.


همانطور که گفته شد هزینه های استهلاک دستگاه چاپ از قبیل تعویض هد دستگاه و قطعات و ... می باشد که به طور تقریبی می توان آنها را جمعا معادل 2% هزینه چاپ در نظر گرفت. ( البته این هزینه بسیار وابسته به کیفیت دستگاه چاپ مورد استفاده و همچنین سرویس و خدمات دستگاه می باشد و گاهی برای برخی دستگاههای بی کیفیت تا 10 درصد نیز می رسد ) .


به این مثال جهت محاسبه قیمت تمام شده یک عدد روسری استاندارد ، سایز 140*140 ( 1.96 مترمربع ) توجه کنید :برای چاپخانه ای که کاغذ سابلیمیشن را متر طول 3500 تومان و جوهر را لیتری 400 هزار تومان خریداری میکند و برای کلندر از کاغذ محافظ متری 2000 تومانی استفاده می کند و به ازای هر روسری 10 میلی لیتر جوهر مصرف میکند:


هزینه فیکس و کاغذ محافظ + هزینه های سربار و استهلاک + هزینه استهلاک دستگاه چاپ + مبلغ کاغذ مصرفی + مبلغ جوهر مصرفی

تومان 11/914 = 2580 + 310 + 124 + 4900 + 4000


یعنی برای چاپ و فیکس هر عدد روسری مبلغ 11/914 تومان باید هزینه کند.جهت آشنایی بیشتر با نحوه چاپ و تولید شال و روسری اینجا را مطالعه نمائید .


البته معمولا کارگاه های که بصورت دستمزدی برای مشتریهای مختلف کار چاپ پارچه را انجام میدهند معمولا از کم کیفیت ترین کاغذهای سابلیمیشن و جوهر های با دنسیه پایین و ارزان قیمت استفاده می کنند و حتی کاغذهای محافظ کلندر را چندین بار استفاده می کنند تا هزینه چاپ را کاهش دهند و سود بیشتری کسب کنند که البته قطعا چاپ خروجی با کیفیت نیست و شفافیت رنگهای خوبی نخواهد داشت.


همچنین مشاهده شده که حتی سرعت کلندر و یا پرس را افزایش میدهند تا متراژ خروجی بیشتری داشته باشند که این امر هم باعث می شود رنگها خوب تثبیت نشوند و در هنگام شستشو پارچه رنگ پس بدهد و نارضایتی مشتری را به همراه داشته باشد.


تفاوت های چاپ افست ، دیجیتال ، ایندور و فضای باز
تفاوت های چاپ افست ، دیجیتال ، ایندور و فضای باز
در چاپ افست یک طرح خاص برای آن فیلم و زینک و یا پلیت تهیه شده و با نصب زینک مذکور در دستگاه های چاپ افست چاپخانه طرح توسط استوانه های ما جهت بالا بردن کیفیت خروجی چاپ
تکنولوژی های منحصر به فرد هد جدید EPSON i3200
تکنولوژی های منحصر به فرد هد جدید EPSON i3200
jتکنولوژی های منحصر به فرد هد جدید EPSON i3200
هد اپسون DX5 یا DX7 مسئله اینست!؟
هد اپسون DX5 یا DX7 مسئله اینست!؟
درباره انواع هد و بخصوص هدهای اپسون نسل جدید حرف و حدیثهای بسیاری وجود دارد و هر کدام از فروشندگان دستگاههای چاپ بنا به منفعت خود تفسیری در این باره به مشتریان ارائه می دهند و باعث سر در گمی خریداران می شوند
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

دستگاه چاپدستگاه چاپ جوهر چاپجوهر چاپ کلندر و پرسکلندر و پرس رول و مدیای چاپرول و مدیای چاپ قطعات یدکیقطعات یدکی دستگاه کارکردهدستگاه کارکرده