آشنایی با روش های چاپ

 

طبقه بندی روش های چاپ در چند گروه معین، موجب می شود که بدون سرگردانی در انواع و اقسام ماشین آلات و تفاوت آنها از نظر ابعاد، کاربرد، تجهیزات جانبی و سطح اتوماسیون و... بتوانیم درک روشنی از مفهوم چاپ و ساختار همه ماشین های چاپ به دست آوریم.


این طبقه بندی می بایست بر اساس اساسی ترین مشخصات روشهای چاپ و نیز به صورتی منطقی و پذیرفتنی ارائه شود.


در بعضی  متن ها - اغلب در متنهای غیر تخصصی- روشهای چاپ به صورتی بیان شده اند که از ارتباط منطقی برخوردار نیستند و عبارات و اصطلاحات به کار رفته در آن طبقه بندی ها به گونه ای است که از دقت کافی برخوردار نیست. برای مثال از چاپ الکلی و ژلاتینی و... به عنوان روش های چاپ سخن به میان می آید.


چنین طبقه بندی هایی باعث سردرگمی خواننده می شود، زیرا ملاک و معیاری را برای طبقه بندی ارائه نمی دهند و بدین ترتیب با ردیف کردن انواع ماشین ها و یا حتی برخی ویژگی های یک روش چاپی، به گمان خود روش های چاپ را طبقه بندی می کنند.


این مطلب کوششی است برای ارائه یک طبقه بندی منطقی بر اساس منابع معتبر که در عین حال می تواند پایه ای برای بیان سایر مطالب آموزشی و تخصصی در رشته چاپ باشد. اگر این نوشته در حد مقدمهای بر روش های چاپ و کلیاتی درباره چاپ پذیرفتنی باشد، نگارنده از کوشش خود بسی خرسند خواهد شد.


پیش از این که به معرفی روشهای مختلف چاپ بپردازیم، مناسب است تعریفی از چاپ ارایه شود.چاپ عبارت است از تکثیر یک نسخه اریژینال متن و تصویر در نسخه های متعدد و روی سطوح متنوع چاپپذیر.در این تعریف به عمد از به کار بردن واژه مرکب خودداری شده است، زیرا در برخی از روش های چاپ ماده رنگی را تونر یا جوهر می گویند. شاید تصور شود که استفاده از ماده رنگی به جای مرکب، این اشکال را برطرف می ساخت.


اما احتیاط ما در این مورد دلیل آینده نگرانه ای هم دارد، چه بسا روش های چاپی ابداع شود که در آن مرکب به صورت امروزی کاربرد نداشته باشد (فرض کنید روشی حرارتی برای ظاهر شدن کاغذ های حساس مانند کاغذی که در بعضی دستگاههای فاکس بهکار میرود)، یا شیوههایی الکترونیک ابداع شوند که با خواص نوری کاملاً متفاوتی تصاویر را بازسازی کنند، حتی در آن صورت نیز، تعریف ما صادق خواهد بود.


به خاطر همین احتیاط ها، واژه کاغذ نیز در این تعریف ها به کار نرفته است. هم اکنون به جز کاغذ، روی سطوح پلاستیکی و اجناس متنوع دیگر هم چاپ انجام میشود.


اما به بازار آمدن کاغذ الکترونیک Epaper که در واقع یک مانیتور کاغذی است و همه عکس ها و نقش های آن را بار ها میتوان شارژ و دشارژ (چاپ و پاک) کرد، ما را سخت به تردید میاندازد. به همین ترتیب از ذکر واژه فرم چاپ، یا پلیت، یا لوح چاپ، یا مستر، یا کلیشه و هر واژه مشابهی نیز پرهیز شده است، زیرا چاپ دیجیتال به ما نشان میدهد که فرم چاپ را برخلاف گذشته که بوی سرب میداد و در چکاچاک حروف و فرمهای سربی رنگ می گرفت، باید در دنیایی مجازی و الگو هایی نرم افزاری و نادیدنی، سراغ گرفت و کی میداند که فردا چه خواهد شد؟


روشهای جدید چاپ، ثبات تعریف ها را به چالش می کشد. چاپ دیجیتال، طبق تعریف میبایست قابلیت چاپ اطلاعات متغیر را داشته باشد. بنابراین تکثیر یک نسخه اریژینال متن و تصویر در نسخه های متعدد را تنها می توان به عنوان تعریف کلی چاپ پذیرفت. زیرا در چاپ دیجیتال ممکن است هر نسخه با نسخه دیگر تفاوت هایی داشته باشد. اما به هر حال تعریف بالا به طور کلی می تواند معتبر باشد.


به هر حال، با در نظر گرفتن همه احتیاط ها، چاپ به این صورت تعریف شد، اما این تعریف تا کی می پاید؟ (به راستی فیلسوفانی مثل فیثاغورث که تعریف هایشان از عهد باستان تا به امروز به درستی بازگو می شوند، چه مردمان بزرگی بوده اند!)


روش های عمده چاپ

روش های بسیار متنوعی برای چاپ روی کاغذ، مواد مختلف و اشیای گوناگون وجود دارد و انواع ماشین آلات کوچک و بزرگ برای کارهای خاص ابداع شده و مورد استفاده قرار می گیرند.


روشهای چاپ ماشینی

بد نیست توجه شود که از صفحه ساعت مچی گرفته تا تی شرت و صفحه کلید کامپیوتر و کتاب و روزنامه و ملحفه و پانل روی اجاق گاز و بیل بورد های تبلیغاتی و قطعات صنعتی و انواع بسته بندی ها، همه و همه به نوعی چاپ شده اند. علی رغم تنوع بسیار زیاد دستگاه ها و لوازم و مواد مصرفی و تکنیک های مربوط به چاپ برای هر یک از اقلام بالا، روش های چاپی را می توان در یک طبقه بندی کلی به شرح زیر طبقه بندی کرد:

روشهای چاپی بر اساس فرم چاپ و نحوه انتقال مرکب:

الف) گروه چاپ های تماسی

تقسیم روشهای چاپ به تماسی و غیر تماسی، سابقه چندانی ندارد. این اصطلاح از وقتی به کار گرفته شد که روشهای چاپ جدیدی ابداع شدند که بدون تماس سطح چاپ شونده با فرم چاپ (یا واسطه چاپ)، عمل چاپ را انجام میدهند که در مقایسه با روش های معمولی، می شد آنها را غیر تماسی نامید.


در واقع همه روش های چاپی که در گروه چاپ تماسی جای می گیرند، همان روش های سنتی چاپ و اصلی ترین روش های تولید کارهای چاپی هستند که سالهاست قدمت داشته اند و هنوز هم به عنوان روش های عمده چاپ شناخته می شوند. چاپ های تماسی بر اساس نوع فرم چاپ و نحوه انتقال مرکب به چهار گروه تقسیم می شوند:

1. برجسته (مانند لترپرس و فلکسوگرافی)

2. گود (مانند هلیوگراور و پدپرینت)

3. صاف (مانند افست و چاپ سنگی)

4.توری (مانند سیلک اسکرین و استنسیل)


ب) گروه چاپ های غیر تماسی

این اصطلاح مربوط به انواع متأخر تر چاپ است، از جمله سیستم های تونری (مانند فتوکپی که به جای مرکب مایع، با پودر (تونر) چاپ می کند) که در آنها فرم چاپ و یا واسطه ای برای انتقال مرکب بر روی کاغذ و سطح چاپی، وجود ندارد و انتقال مرکب بر اساس الگوی خاص و روش ویژه ای در نقاط مورد نظر صورت می گیرد. چاپهای غیر تماسی به طور کلی به دو گروه تقسیم می شوند:

1.الکترواستاتیک (مانند فتوکپی و چاپهای دیجیتال تونری)

2.جوهرافشان (مانند پرینتر های جوهرافشان رومیزی، پلاتر ها و چاپگر های لارج فرمت)


درباره مکانیسم انتقال مرکب، خواص مرکب و تونر و جوهرها و مواد مصرفی و نیز دستگاههای اختصاصی برای کارهای خاص و انواع پر تولید و کم تولید و سیستم های جانبی در ماشین آلات چاپ و انواع آنها میتوان ده ها صفحه مطلب نوشت و چه بسا با ده ها صفحه هم، حق مطلب ادا نشود. ولی آنچه می توان گفت این است که چاپ به طور کلی هر چه باشد، در یکی از این روش ها طبقه بندی می شود.


برای مثال چاپ روی کاغذ به همه روش ها امکان پذیر است و چاپ روی حلب معمولاً با افست و سیلک اسکرین انجام میشود. چاپ روی خودکار یا روی کلید های موبایل و... هم به روش سیلک اسکرین (توری) و هم به روش پد پرینت (گود) امکان پذیر است و چاپ تاریخ مصرف روی درب نوشابه و شیشه شیر نوعی ابتدایی از جوهر افشان و چاپ بیلبورد نوع پیشرفته آن است. همچنین چاپ های فانتزی و برجسته مثل ترموگرافی معمولاً به روش افست و با استفاده از پودر و حرارت انجام می شود. از این مثال ها، فراوان می توان مطرح کرد.


از جمله موارد جالب باید به ماشین های افست لترپرس اشاره کنیم فرم چاپ در این ماشین ها، برجسته است ولی از آنجا که انتقال مرکب به واسطه یک سیلندر لاستیک انجام می شود، افست قلمداد میشود. ترکیب این دو را افست لترپرس می گویند.


مبحث روشهای چاپ در یک قالب کلی، تا همین جا تمام است، ولی می توان آن را گسترش داد. به هر حال طرح مسایل گوناگون مربوط به تکنولوژی چاپ، کاربرد ها، مواد مصرفی و نیز بررسی تاریخی و سایر مسایل چاپ بر اساس همین طبقه بندی کلی قابل گسترش است.


شاخ و برگ درخت چاپ

برای این که درک درستی از دریای بیکران ماشین آلات متنوع و کاربرد هایشان داشته باشیم، میتوان طبقه بندی بالا را همانند درخت چاپ در نظر گرفت، سپس بر اساس موضوعات مختلف، شاخ و برگ آن را گسترش داد.


برای مثال می توانیم درباره روش های آماده سازی یا پیش از چاپ برای هر یک از این روش ها صحبت کنیم، به همین ترتیب در مورد علمیات پس از چاپ، و نیز می توانیم درباره کاربرد ها و مواد مصرفی در هر یک از روش ها تحقیق کنیم. همچنین می توانیم به روشهای چاپ از نقطه نظر توجیه فنی و اقتصادی برای انجام این یا آن سفارش چاپی نگاه کنیم و بدین ترتیب نکات بسیار متنوعی را در شاخه های مختلف درخت چاپ بیابیم.


پیش از چاپ (آماده سازی)

همه روش های چاپی، قبل از مرحله چاپ، مرحله ای به نام پیش از چاپ دارند. مجموعه عملیاتی که پس از صفحه آرایی و تهیه آرت ورک یا پس از اجرای طراحی، به منظور آماده سازی آن کار برای چاپ صورت می گیرد، پیش از چاپ به حساب می آیند. آخرین مرحله پیش از چاپ، تهیه پلیت (یا فرم آماده برای چاپ) است.


"پیش از چاپ" در معنای وسیع خود عملیات حروفچینی و طراحی را نیز شامل می شود و در معنای خاص به آماده سازی فرم چاپ یا عملیاتی که به تولید پلیت می انجامد، اطلاق می شود.آماده سازی در همه روشهای چاپی به صورت سنتی دارای مراحل، عملیات و مواد مصرفی خاص خود بوده و امروزه به تدریج جای خود را به آماده سازی دیجیتال می دهد.


عمده ترین عملیات و مراحل آماده سازی معمولی در همه روش ها عبارتند از: عکاسی، تفکیک رنگ، فیلماژ، فرم بندی و کپی.در آماده سازی دیجیتال، همه عملیات عکاسی، روتوش و فرم بندی، به کمک نرم افزار های پیش از چاپ در کامپیوتر انجام می شود و ظهور پلیت توسط سیستم های کامپیوتر به پلیت صورت می گیرد .

تمامی محصولات خانواده WitColor ویت کالر
تمامی محصولات خانواده WitColor ویت کالر
جهت آشنایی هرچه بیشتر شما همکاران گرامی با انواع دستگاه های لارج فرمت و بخصوص با دستگاههای خانواده عظیم کارخانجات ویت کالر( شرکت فرارنگ نماینده انحصاری فروش و خدمات پس از فروش Witcolor در ایران می باشد ) بر آن شدیم تا در یک نگاه اجمالی به
چاپ تامپو چیست؟
چاپ تامپو چیست؟
این شیوه چاپ درگروه چاپ های گود قرارمی گیرد،این مسئله به دلیل استفاده ازکلیشه گود درفراینده چاپ می باشد.ازویژگیهای این شیوه امکان چاپ،روی مواد مختلف ومتنوع هم از نظر جنس مواد مختلف و متنوع هم ازنظرجنس مواد وهم از نظر شکل هندسی انها می باشد بطوریکه با این روش می توان
چاپ مستقیم DTG تیشرت چیست ؟
چاپ مستقیم DTG تیشرت چیست ؟
چاپ مستقیم روی لباس با روش DTG
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

دستگاه چاپدستگاه چاپ جوهر چاپجوهر چاپ کلندر و پرسکلندر و پرس رول و مدیای چاپرول و مدیای چاپ قطعات یدکیقطعات یدکی دستگاه کارکردهدستگاه کارکرده