روشهای چاپ عکس روی تیشرت و لباس

 

چاپ عکس روی هودی

همواره  یکی از دغدغه های دنیای مد ، فشن و البسه این بوده که لباس های جدید تر، طرح های جدید تر و متناسب با ضاعقه ی مشتریان تولید شود .

این قضیه زمانی که به مرحله چاپ تیشرت و لباس میرسد  ، تنوع کم تر میشود چون میبایست تیراژ بالایی تولید گردد که مقرون به صرفه باشد.

به همین دلیل از خیلی وقت پیش همواره برندهای معروف لباس به دنبال راههای برای  چاپ های سریع لباس ، تیشرت ، حتی البسه های دیگر مثل کلاه بورس و بوده اند .

چندین مزیت برای چاپ های طرح و عکس روی لباس وجود دارد :

1. با صرف زمان  کم قابل تولید میباشند

2 . به صورت خیلی سفارشی و حتی یک عدد میتوان تولید کرد 

3. میتوان مناسبتی چاپ کرد ، به طور مثال مناسب های ملی ، مذهبی و حتی برای هواداران بازی تیم های  فوتبال میتوان نماد هایی از آن تیم چاپ کرد .

4.خیلی سریع میتوان تهیه و استفاده کرد و یا برای اتفاق هایی همانند جشن ، عزا نیز هم میتوان استفاده کرد.

همین دلایل و مزیت ها باعث شده است که طرفداران این نوع لباس های چاپ شده بیشتر شوند و البته قطعا در قشر نوجوانان و جوانان این قضیه پر رنگتر میباشد.

همچنین تیشرت و لباس های چاپ شده  برای کودکان نیز جذابیت خاص خود را دارد مثل چاپ عکس های کارتنی ، چاپ تصویر قهرمانان انیمیشن های به روز دنیا و یا چاپ عکس هایی که برای کودکان یاد آور اتفاقات خوب میباشند.

این موارد همگی دست به دست هم داده اند تا این نوع چاپ روز به روز طرفداران بیشتری پیدا کنند.

اگر به زبان ساده تر و خلاصه وار بخواهیم تاریخچه ای از چاپ تیشرت گفته باشیم میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

چاپ سیلک :

از قدیم از چاپ های سیلک برای چاپ تیشرت استفاده میشده است که در واقع یک طرح را روی شابلون عکاسی میکردند ، به چهار رنگ تفکیک میکردند (CMYK)

سپس هر رنگ را جداگانه با شابلون خود چاپ میکردند یعنی یک مرتبه رنگ زرد ، یک مرتبه رنگ قرمز ، یک مرتبه رنگ مشکی ، یک بار رنگ آبی چاپ میشد ، اگر دقت و مهارت لازم وجود داشته باشد در روش چاپ سیلک  طرح در حد قابل قبولی چاپ میشده است این روش کیفیت نسبتا خوب و قابل قبولی داشت ولی دردسر های خود را هم همواره داشته است .

در چاپ سیلک کیفیت چاپ نمیتوانست خیلی بالا باشد زیرا که کیفیت چاپ به ریز بودن توری شابلون ها و مهارت چاپ چی وابسته بود .

زمان لازم برای  تهیه شابلون ها ، سرعت پایین تولید  وتطابق دقیق چهار رنگ بر روی هم از جمله مشکلاتی بودند که چاپ سیلک را محدود میکرد و اجازه نمیداد  این سیستم چاپ جوابگوی همه نیازهای چاپ تیشرت باشد  و حتی خیلی مواقع طراحان ترجیح میدادن چاپ به صورت تک رنگ باشد یا نهایت دو رنگ باشد .

چاپ به روش برش :

با ورود دستگاههای کاتر و کاترپلاتر روش دیگری برای چاپ تی شرت ابداع گردید به این صورت که برخی شبرنگهای پشت چسبدارو استیکر هارا با کاتر پلاتر برش میزنند و بر روی تیشرت میچسبانند ، که معمولا تک رنگ یا نهایت دو رنگ بودند  و بیشتر برای لباس های ورزشی مثلا درج شماره بازیکن و یا  نوشته و عکس تک رنگ یا برند و لوگوی خاصی مناسب بود  و یا  ترجیحا برای چاپ فونت و نوشته های درشت استفاده میشد . این روش محدودیت زیادی داشت به طور مثال عدم توانایی چاپ عکس و یا عدم توانایی برش  فونت و خط های خیلی ریز.

این سیستم برش و چاپ همچنان مورد استفاده هست  اما هیچ موقع  نتوانست نیازهای این دسته از چاپ هارا بر آورده کند .

چاپ سابلیمیشن : 

در چاپ سابلیمیشن  ابتدا طرح مورد نظر توسط دستگاه چاپ سابلیمیشن روی کاغذ ( که معمولا در نوع مرغوب آن یک سمت کاغذ با کوتینگ خاصی پوشیده شده است ) چاپ میشود و سپس کاغذ چاپ شده روی تیشرت قرار میکرد و با پرس حرارتی  یا کلندر چاپ حرارتی دمایی در حدود 200 درجه به مدت زمان 20 ثانیه میبیند و با فشار وارده جوهرسابلیمیشن روی کاغذ ،  تصعید شده و بخار رنگ روی تیشرت مینشیند و بدین صورت چاپ انجام میگیرد که کیفیت بسیار بالایی میتواند داشته باشد .

در روش چاپ سابلیمیشن به دلیل دو مرحله ای بودن چاپ کمی زمان بر میشود ودو محدودیت بسیار عمده در این روش وجود دارد که باعث شده باز هم نتواند تمامی خواسته های کسانی که تیشرت چاپ میکنند را بر آورده کند :

1- از این روش فقط میتوان روی تیشرت های به رنگ  سفید استفاده کرد 

2- چاپ به این روش فقط برای پارچه های بافته شده از الیاف مصنوعی مثل پلی استر کیفیت خوبی دارد ( مثلا چاپ روسری ) و چاپ روی پارچه های الیاف طبیعی مثل پنبه و کتان و ... کیفیت مورد قبولی ندارد .

^^^ فیلم چاپ لباس ورزشی  به روش چاپ سابلیمیشن ^^^

چاپ مستقیم روی تیشرت DTG : 

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی سیستم های چاپ دیجیتال و پرینتر های پیشرفته تر به بازار آمده اند.

با استفاده از این پرینترهای رومیزی و جوهرهای پیگمنت خاص ، پرینتر هایی تولید شده اند که مستقیم روی لباس چاپ میکردند و معروف به پرینتر DTG بودند که البته هنوز هم مورد استفاده هستند.

DTG مخفف Direct to Garment میباشد . یعنی چاپ مستقیم بر روی البسه.

این نوع چاپ به نسبت چاپ سیلک کیفیت بالاتری دارد و قابلیت چاپ تصاویری با وضوح بسیار بالا را دارد ولی در کنار آن چند مشکل عمده نیز همواره داشته است :

به طور مثال لباسی که قرار است چاپ بشود حتما قبل از چاپ باید با مایعی به نام کوتینگ پوشش داده شود  بدلیل اینکه یک لایه ای Pvc مانند داشته باشد تا جوهر بتواند روی آن بنشیند و پس از چاپ  هم لباس باید شسته شود که کوتینگ روی آن از بین برود .

ضمنا مشکل دائمی این نوع سیستم چاپ مستقیم ،  جوهر سفید میباشد ، در لباسهای رنگ تیره باید یک لایه آستر از رنگ سفید چاپ گردد تا رنگهای دیگر بعد از چاپ روی آن دیده شوند ، مشکل اینجاست که روی لباس های رنگ تیره الخصوص مشکی ، جوهر سفید کم رنگ دیده میشود  و تقریبا به جرات میتوان گفت هیچ جوهر سفید باکیفیتی برای این سیستم وجود ندارد به غیر از یک نوع خاص از جوهر سفید پیگمنت  که یک شرکت آمریکایی به نام دوپوند تولید میکنند و این جوهر به خاطر تکنولوژی ، انحصار و نوع پودر تیتانی که استفاده میشود بسیار قیمت بالایی دارد به طور مثال  به قیمت امروز هر لیتر مبلغی حدود ۵ تا ۶ میلیون تومان میباشد که هزینه چاپ را بسیار بالا میبرد و توجیح اقتصادی ندارد . 

 این روش به دلیل تک تک و یا دو تا دوتا قرار گرفتن تیشرت روی سینی برای چاپ سرعت خیلی بالایی ندارد و برای تولیدهای با حجم بالا گاهی مجبور میشوند از چندین پرینتر همزمان استفاده کنند .

^^^ فیلم چاپ تیشرت پنبه ای به روش چاپ مستقیم DTG ^^^

چاپ تیشرت به روش DTF :

در نهایت آخرین روشی که اکنون در کل دنیا استفاده میشود ،، روش چاپ DTF میباشد ، این روش اوایل به صورت تلفیفی از چاپ دیجیتال و چسب زنی دستی انجام میشد  و بعداها دستگاه کامل دیجیتال این سیستم به بازار آمد .

دستگاه چاپ دی تی اف به زور کلی از دو بخش تشکیل شده است بخش اول پرینتر DTF Printer که طرح را روی فیلم ترانسفر مخصوص با جوهرچاپ میکند و بخش دوم پودر زن یا شیکر Powder Skaker  که پودر چسب را روی کار پخش میکند و کار را خشک و بصورت رول آماده چاپ روی تیشرت میکند .دستگاه چاپ یووی DTF

اصطلاح DTF  مخفف Direct to Film  میباشد .

در این روش ابتدا  پرینترچاپ DTF  دیجیتال ( که معمولا با هدهای اپسون ژاپن میباشد ) طرح مورد نظر را بر روی یک فیلم ( طلق )  کوتینگ شده چاپ را انجام میدهد و در قسمت بعدی دستگاه پودر چسب زن که اصطلاحا شیکر نام دارد پودرچسب شکری را بصورت یکنواخت پشت طرح چاپ شده ( که جوهر سفیدی هست که هنوز خشک نشده است ) پخش میکند و در نهایت با گرمل دیدن هم جوهر سفید و هم چسب خشک شده و دوباره فیلم چاپ شده رول میشود .

در مرحله بعد این فیلم چاپ شده روی  تیشرت قرار میگیرد و  با حرارت و فشار روی تیشرت چسبانده میشود و پس از سرد شدن ،  فیلم دی تی اف از روی تیشرت جدا میشود و عکس  چاپ شده برروی تیشرت به طور کامل باقی میماند.

^^^ فیلم چاپ عکس روی هودی به روش چاپ DTF ^^^

این روش مزیت های بسیار زیادی به نسب سایر روشهای چاپ لباس دارد :

1. محدودیتی در رنگ لباس و جنس لباس مورد چاپ اصلا وجود ندارد ( تمامی جنس ها ، حتی لباس های پنبه ای  و تمامی رنگ ها ، حتی رنگ مشکی )

2. نیاز به هیچ گونه مقدماتی قبل از چاپ  و شستشو بعد از چاپ  لباس ندارد    

3. به دلیل اینکه پرینتر چاپ را انجام میدهد و سپس چوهر روی تیشرت منتقل میشود ، نیاز به برش ندارد.

4. میتوان طرح های خیلی ظریف و دقیق و حتی خط هایی  به باریکی یک پیکسل در حد یک تار مو را چاپ کرد.

5. این روش سرعت فوق العاده بالایی دارد ، به طور میانگین ساعتی بین 150 حتی در پرینتر هایی که تعداد هد بالایی دارد تا 300 عدد لیبل را میتوان چاپ کرد.

6. به دلیل اینکه خود چاپ چسب دارد ، بر روی البسه های دیگر مثل کلاه ، دستکش ، شال گردن ، کفش هم میتوان از این روش چاپ استفاده کرد به شرط آن که یک هیتر مخصوص به شکل جنس  ساخته شود  .

این روش چاپ آخرین روش ابداع شده برای چاپ تیشرت میباشد  و فعلا در تمام دنیا در حال استفاده میباشد حتی برندهای بسیار معروف ،  مثل برند های اسپانیایی ، آمریکایی از جمله زارا ، پولو و حتی برند های مطرح تولید البسه ورزشی مثل نایک ، آدیداس و …از این سیستم در تولیدات خود استفاده میکنند.

چاپ سیسمونی نوزادی

>>> در صورت تمایل به آموزش بیشتر در مورد چاپ DTF میتوانید این مطلب را نیز مطالعه نمائید >>>  آموزش چاپ تی شرت به روش DTF 


روشهای چاپ عکس روی تیشرت و لباس
روشهای چاپ عکس روی تیشرت و لباس
روشهای مرسوم چاپ تیشرت چند دسته کلی میباشند همانند : چاپ سیلک ، چاپ به روش برش ، چاپ سابلیمیشن ، چاپ مستقیم روی تیشرت DTG و جدیدترین روش مورد استفاده در همه دنیا روش چاپ DTF میباشد
آموزش چاپ سیلک
آموزش چاپ سیلک
پایه و اساس چاپ سیلک بر مبنای تور ابریشم بر روی قالب یا چهار چوب از جنس چوب یا فلز است که با داروی ژلاتین حساس به نور، آغشته شده و بعد از نور دهی شسته می شود و با رنگ روی اشیاء عمل چاپ انجام می شود، اما عملیاتی
مزایای چاپ یووی
مزایای چاپ یووی
یکی از جذابیت های چاپ UV این است که می توان از آن برای چاپ روی طیف وسیعی از مواد و محصولات استفاده کرد. از آنجایی که جوهر، چسب، یا هر نوع پوشش در چاپ یووی با سرعت بسیار زیادی خشک می شود، برای انواع مختلفی از مدیاهای چاپ مناسب است؛ اگر بتوانید مدیا مورد نظر را در دستگاه چاپ یووی قرار دهید، می توانید روی آن چاپ انجام دهید.
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید


دستگاه چاپدستگاه چاپ جوهر چاپجوهر چاپ کلندر و پرسکلندر و پرس رول و مدیای چاپرول و مدیای چاپ قطعات یدکیقطعات یدکی دستگاه کارکردهدستگاه کارکرده