چاپ سابلیمیشن و چاپ یووی هر دو از فناوری جوهرافشان چاپ دیجیتال استفاده می کنند و شباهت های بسیاری به هم دارند. برای علاقه مندان به راه اندازی کسب و کار در حوزه چاپ با بالاترین کیفیت یا ارائه کالاهایی که نیاز به سفارشی سازی دارند، دستگاه چاپ سابلیمیشن و دستگاه چاپ یووی گزینه های مناسبی هستند.


چاپ سابلیمیشن چیست؟

روش های مختلفی برای چاپ روی محصولات مختلف استفاده می شود که یکی از محبوب ترین و پرکاربرد ترین آنها چاپ سابلیمیشن است. در حالی که اکثر مردم چاپ سابلیمیشن را با فقط با پارچه و لباس مرتبط می دانند، اما اینطور نیست، زیرا این فرآیند همچنین می تواند برای چاپ طیف وسیعی از لایه های پلاستیکی یا هر شئ مبتنی بر پلیمر استفاده شود. در چاپ سابلیمیشن جوهر بر روی کاغذ سابلیمیشن پوشش داده شده ای چاپ می شود که به عنوان کاغذ انتقال شناخته می شود، گرما (معمولاً 200 درجه سانتی گراد) و فشار دستگاه چاپ سابلیمیشن این رنگ های جامد را به گاز تبدیل می کند که پس از آزاد شدن از کاغذ انتقال، به پوشش پلاستیکی یا پارچه نفوذ می کند. برای اینکه فرآیند چاپ سابلیمیشن موثر واقع شود، مدیاهای چاپ آن باید روکش پلیمری داشته یا ذاتاً خاصیت پلیمری داشته باشند.

فرآیند چاپ سابلیمیشن رنگ های مات و بی روح را که در ابتدا روی کاغذ سابلیمیشن چاپ شده بودند، به رنگ های فوق العاده زنده و شفاف تبدیل می کند. یک دستگاه چاپ سابلیمیشن با کیفیت بالا با نرم افزار RIP ممتاز برای تولید چاپ های با کیفیت با رنگ های دقیق و قرار دادن هر قطره جوهر در جای مورد نظر ضروری است. قطرات جوهر سابلیمیشن بسیار کوچک هستند، در واقع می توان گفت بزرگترین قطره جوهر سابلیمیشن کوچکتر از کوچکترین قطره جوهر اکوسالونت است. اساساً به این معنیست که این قطرات جوهر بسیار کوچک هستند و هنگامی که از نازل هد چاپ پیزو پرتاب می شوند به کنترل مناسبی توسط دستگاه چاپ مخصوص نیاز دارند؛ بدون کنترل مناسب، دستیابی به چاپ خطوط و جزئیات ظریف یا سطوح صاف امکان پذیر نیست.


دستگاه چاپ سابلیمیشن


چاپ UV چگونه انجام می شود؟

چاپ فرابنفش (UV) از بسیاری جهات با چاپ سابلیمیشن یا روشهای چاپ مرسوم متفاوت است؛ در حالی که جوهر روی کاغذ تغییری نکرده، جوهر یووی طی فرآیندی کاملاً متفاوت بهبود می یابد و خاصیت کاغذ را تغییر می دهد. جوهرهای UV به جای وجود حلال‌هایی در جوهر که در هوا تبخیر شده و جذب کاغذ شوند، از طریق آغازگرهای نوری در جوهر خشک شده و توسط لامپ های UV جامد می شوند. هنگامی که جوهرهای یووی در معرض طول موج انرژی فرابنفش قرار می گیرند، از مایع به جامد تبدیل می شوند.

یکی از بزرگترین مزایای چاپ UV این است که انتشار ترکیبات آلی فرار را به محیط کاهش می دهد، زیرا حلال ها مانند جوهرهای چاپ معمولی تبخیر نمی شوند. یکی دیگر از مزایای چاپ یووی این است که جوهرها می توانند روی پلاستیک و سایر لایه های غیر متخلخل خشک شوند. از آنجایی که جوهرها در طی این فرآیند فوتومکانیکی خشک می شوند، لازم نیست حلال جوهر به درون استوک جذب شود. فرآیند چاپ یووی امکان چاپ روی هر چیزی را فراهم می کند، اساساً اگر مدیای چاپ بتواند داخل دستگاه چاپ قرار گیرد، می توان روی آن چاپ UV انجام داد.


تفاوت بین دستگاه چاپ سابلیمیشن و دستگاه چاپ UV

دستگاه های چاپ سابلیمیشن به طور گسترده ای در چاپ پارچه استفاده می شوند زیرا بدون تغییر بافت و حس پارچه نتایج خوبی به دست می دهند. با این حال، جنبه های بیشتری وجود دارد که باید در نظر گرفته شود تا تصمیم بگیرید کدام تکنیک چاپ بهتر است. تفاوت های عمده چاپ سابلیمیشن و چاپ یووی در ادامه ذکر شده است:


1- مدیای چاپ

چاپ سابلیمیشن عمدتاً به پارچه های مصنوعی مانند پلی استر و الیاف اکریلیک و حداکثر چرم و پلاستیک محدود می شود، اما از طرف دیگر از چاپ UV-LED می توان برای چاپ روی طیف گسترده ای از مدیاها در هر رنگ و شکلی استفاده کرد. دستگاه های چاپ یووی می توانند هر طرحی را روی شیشه، کاغذ، فلز، چوب، پارچه و محصولاتی مانند جاکلیدی، لیوان ها، قاب موبایل، درب شیشه ای، شیشه رومیزی و بسیاری موارد دیگر انجام دهند.


دستگاه چاپ یووی


2- انتخاب پس زمینه

در صورت استفاده از دستگاه چاپ سابلیمیشن روی پس زمینه تیره یا خیلی روشن، درخشندگی، پرداخت و کیفیت چاپ نتایج نامطلوبی خواهد بود. اما دستگاه های چاپ یووی می توانند روی هر زمینه زیرلایه ای با براقیت عالی و پرداخت خوب چاپ کنند، کیفیت و کارایی پرینترهای UV-LED برای هر زمینه تیره ای بهتر است.


3- سرعت چاپ دستگاه

ناگفته نماند که سرعت چاپ بر زمان و هزینه ها تأثیر مستقیم دارد. از نظر کارایی و سرعت بیشتر، دستگاه های چاپ یووی از دستگاه های سابلیمیشن بهتر هستند و فرآیند چاپ در آنها سریعتر پردازش می شود. فرآیند چاپ UV یک فرآیند تک مرحله ایست و جوهر با نور UV روی مدیا سریع خشک می شود که می توان بلافاصله از محصول نهایی استفاده کرد. اما چاپ سابلیمیشن یک پروسه دو مرحله ایست و برای خشک شدن جوهر به حرارت خارجی نیاز دارد که زمان نسبتاً زیادی صرف میکند.


4- سازگاری جوهر چاپ با محیط زیست

جوهرهای یووی به صورت ذاتی با محیط زیست سازگار هستند و همچنین به دلیل داشتن ترکیب شیمیایی photoinitiator در خروجی چاپ کیفیت و وضوح بیشتری دارند. از طرف دیگر جوهرهای سابلیمیشن در صورت دور ریخته شدن به محیط زیست آسیب می رسانند.


5- سازگاری جوهر با پوست بدن

از آنجایی فرآیند چاپ سابلیمیشن بسیار راحت است احتمال پخش شدن جوهر وجود ندارد، اما جوهر یووی به راحتی پخش شده و به سختی تمیز می شوند. همچنین باید به یاد داشته باشید که از تماس مستقیم جوهرهای UV با بدن خودداری کنید زیرا باعث تحریک پوست می شوند؛ حتی ممکن است افراد در برخی شرایط نیبت به آن واکنش‌های آلرژیک داشته باشند.


6- هزینه مواد اولیه و چاپ

هزینه های راه اندازی اولیه چاپ در دستگاه های چاپ یووی بیشتر از دستگاه های چاپ سابلیمیشن است، همچنین انجام فرآیند چاپ یووی به مواد اولیه بیشتری مانند آنیلوکس نیاز دارد، که هزینه بیشتری را مطالبه می کند.


7- دوام چاپ

اگرچه چاپ با دستگاه های چاپ سابلیمیشن زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد، اما نتیجه نهایی آن بسیار مقاوم بوده و قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی را نیز دارد. از طرف دیگر چاپ انجام شده توسط دستگاه های یووی مانند سایر دستگاه های چاپ دوام و ماندگاری ندارد.


شرکت فرارنگ تبلیغ در ایران تنها شرکتی میباشد که دارای نمایندگی رسمی و انحصاری تمام محصولاتی است که عرضه می کند و به روز ترین و بهترین دستگاه های چاپ سابلیمیشن و چاپ یووی را ارائه می کند. می توانید برای دریافت اطلاعات دقیق در خصوص دستگاه های چاپ و مشاوره برای انتخاب بهترین گزینه با کارشناسان فرارنگ تماس بگیرید.

تفاوت دستگاه چاپ سابلیمیشن و دستگاه چاپ یووی
تفاوت دستگاه چاپ سابلیمیشن و دستگاه چاپ یووی
چاپ سابلیمیشن و چاپ یووی هر دو از فناوری جوهرافشان چاپ دیجیتال استفاده می کنند و شباهت های بسیاری به هم دارند. برای علاقه مندان به راه اندازی کسب و کار در حوزه چاپ با بالاترین کیفیت یا ارائه کالاهایی که نیاز به سفارشی سازی دارند، دستگاه چاپ سابلیمیشن و دستگاه چاپ یووی گزینه های مناسبی هستند.
نحوه تمیز کردن دستگاه چاپ سابلیمیشن
نحوه تمیز کردن دستگاه چاپ سابلیمیشن
برای تمیز کردن دستگاه چاپ سابلیمیشن در ابتدا باید سعی کنید دستگاه چاپ پارچه خود را تا حد امکان بدون گرد و غبار و پرز نگه دارید، این تقریباً برای هر قطعه ای از دستگاه های چاپ صادق است، گرد و غبار می تواند انواع مشکلات را ایجاد کند.
لزوم استفاده از چاه ارت برای دستگاههای چاپ
لزوم استفاده از چاه ارت برای دستگاههای چاپ
اگر شما با دستگاههای چاپ دیجیتال از قبیل دستگاههای چاپ بنر و فلکس و یا دستگاههای چاپ سابلیمیشن کارکرده باشید ممکن است گاهی دیده باشید که در امتداد غلتکهای جلو دهنده مدیا ( پینچ رولرها ) سایه ای از رنگ ناخواسته و بصورت هاله ای کمرنگ چاپ میشود که این یکی از دلایل وجود الکتریسته ساکن زیاد روی بدنه دستگاه و جنس در حال چاپ میباشد .
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید
captcha


دستگاه چاپدستگاه چاپ جوهر چاپجوهر چاپ کلندر و پرسکلندر و پرس رول و مدیای چاپرول و مدیای چاپ قطعات یدکیقطعات یدکی دستگاه کارکردهدستگاه کارکرده