درباره انواع هد و بخصوص هدهای اپسون نسل جدید حرف و حدیثهای بسیاری وجود دارد و هر کدام از فروشندگان دستگاههای چاپ بنا به منفعت خود تفسیری در این باره به مشتریان ارائه می دهند و باعث سر در گمی خریداران می شوند .


با توجه به این موضوع و جهت روشن تر شدن نظر خریداران دستگاههای چاپ بنر و فلکس اکو سالونت برآن شدیم تا تفاوت هدهای اپسون را در حد تجربیات و معلومات خود و ترجمه ساده ای از مقالات خارجی را ارائه نمائیم :


تفاوت هدهای اپسون DX5 و DX7

از نظر فیزیکی تشخیص هد های اپسون بسیار راحت می باشد که مهمترین مولفه آن قسمت بالای هد می باشد ( اصطلاحا منیفول ) که در مدل DX5 دارای هشت عدد سوزن در یک ردیف هستند و در مدل DX7 هشت سوزن در دو ردیف 4 تایی می باشد .


از نظر تعداد نازل و پهنای باند چاپ هر دو این هدها دارای 180 نازل در هر ردیف و دارای 8 ردیف نازل می باشند که برای هر رنگ دو ردیف نازل در نظر گرفته شده است .


هد DX7 به دلیل دارا بودن فرکانس بالاتر از سرعت چاپ بیشتری نسبت به DX5 بر خوردار است . به طوری که سرعت چاپ به سرعت میانگین در دستگاههای مختلف با تک هد DX5 تقریبا 18 متر مربع می باشد و برای دستگاههای DX7 در حدود 24 متر مربع در ساعت است .


این سرعت در دستگاههای ویت کالر با تک هد 32 متر مربع و با دو هد تا 64 متر مربع می رسد .


از نظر کیفیت چاپ به دلیل اینکه هدهای DX5 دارای نازل های ریزتری میباشند ، یعنی 3.5 پیکو لیتر در مقابل 4.2 پیکولیتر هد DX7 انتظار میرود که کیفیت چاپ DX7 پایین تر از رقیب خود باشد ولی در هد DX7 به کمک تکنولوژی جدید اپسون به نام شفافیت لبه چاپ کیفیت چاپ دقیقا مانند DX5 می باشد و در عوض به دلیل درشتر بودن نازل ها گرفتگی هد کاملا از بین رفته است و بر خلاف هد DX5 ، هد DX7 در طول چاپ به هیچ وجه دارای گرفتگی هد نمی باشد و می تواند یک روز کاری کاملا را بدون حتی یک بار گرفتگی هد پشت سر بگذارد در صورتیکه هد DX5 به طور میانگین هر 100 دقیقه نیاز به کلین کردن هد دارد .


یکی دیگر از دلایل رفع گرفتگی هدهای DX7 دامپرهای سر هد می باشد که در این نوع هد به کل تغییر یافته است و تغذیه جوهر را بسیار بهتر از نسل قبلی انجام می دهد .


یكی از ایرادات شایع در هدهای DX5 مشكل واشر پلاستیكی درون هد میباشد به این صورت كه واشر پلاستیكی درون هد كه وظیفه اش جدا كردن مسیر رنگهای داخل هد است بعد از مدتی مقداری باز میشود و این باز شدن موجب ترکیب جوهر درون هد می شود و به عنواع مثال از نازل زرد به جای رنگ زرد رنگ سبز خارج می شود که نتیجه ترکیب رنگهای آبی و زرد درون هد است و مدت زمان بروز این ایراد بستگی به كیفیت جوهر مورد استفاده میباشد معمولا بین ٦ ماه تا ٢ سال متغیر میباشد متاسفانه این ایراد معمولا راه حلی جز تعویض هد ندارد ولی برای هد های نسل 7 هنوز این ایراد مشاهده نشده است .


هد های DX7 در سال 2012 از سوی اپسون ژاپن عرضه گردید این در حالی است که هد های DX5 در سال 2008 عرضه شد و طبیعتا در مدل جدید ارتقاء تکنولوژی داشته است و ایرادات مدل قبلی اصلاح گردیده است .


اما چرا با این همه مزیت هنوز عده ای اصرار بر برتری DX5 نسبت به DX7 دارند؟دلیل روشن است : نفع مالی بیشتر


هدهای DX5 به دلیل از رده خارج شدن قیمت تکنولوژی آن ها برای کارخانه های سازنده دستگاه چاپ بنر و فلکس کمتر است .


در ضمن اخیرا هد های DX5 توسط چینیها دکوده شده اند یعنی توانسته اند برد داخل هد را تعویض کنند و دیگر مجبور نباشند بابت بردهای دستگاه نیز پولی به شرکت اپسون پرداخت نمایند و می توانند از بردهای ساخته شده توسط خودشان استفاده کنند و این باعث پایین تر امدن قیمت دستگاه می گردد که البته این بردها معایب خود را هم به همراه دارند ، عده ای از فروشندگان داخل ایران هم که همچنان بر بهتر بودن هد های DX5 اصرار دارند و سعی در فروش دستگاه با این نوع هد دارند ، چون قیمت تمام شده دستگاه بسیار پایین تر از DX7 می باشد و سود بسیار بیشتری نسیبشان می گردد و مشتری را به سوی دستگاه با کیفیت پایین تر و تکنولوژی قدیمی تر هدایت می کنند تا سود بیشتری کسب کنند و در این میان کسب و کار صادقانه و مشاوره صحیح هیچ جایگاهی برای این افراد ندارد .


جهت آشنایی بیشتر با دستگاههای ارائه شده اکوسالونت ( با هد EPSON DX7 ) توسط شرکت فرارنگ اینجا کلیک کنید .


تفاوت نسل جدید هدهای اپسون DX5 با هدهای نسل قدیم آن ؟

از سال 2018 میلادی هدهای اپسون نسل جدید با سری تولید و بارکد جدید به بازار عرضه شد و متعاقب آن هدهای DX7 از خط تولید اپسون خارج گردید و در این سری ایرادات نسل قدیم هد DX5 بر طرف گردید و حتی اندکی کیفیت چاپ و طول عمر آن نیز به نسبت هدهای DX7 افزایش یافت .


شرکت فرارنگ هم که همواره تمایل به عرضه و فروش جدیدترین پرینترهای دنیا در ایران دارد سری جدید دستگاههای چاپ اکوسالونت خودرا با این نوع هد جدید که آن را DX5 New نامیده اند آغاز کرد که این سری دستگاههای ساخت کارخانه Wit-Color با مدل Ultra 9100 عرضه گردید .


جهت آسنایی بیشتر با این نوع دستگاه و لیست قیمت و شرایط فروش اقساطی این مدل می توانید >>> اینجا را ملاحظه نمائید .


خطاهای طراحی و چاپ و راه حل های آن
خطاهای طراحی و چاپ و راه حل های آن
تصاویر در فتوشاپ دچار افن کیفیت می شوند.علت : با کوچک کردن تصویر ، تعدادی از پیکسل ها از بین می روند و وقتی دوباره تصویر بزرگ می شود، پیکسل های از دست رفته باز نمی گردند.
هد پیزو الکتریک چیست ؟
هد پیزو الکتریک چیست ؟
پیزو الکتریک در واقع به دسته ای از مواد گفته می شود که در اثر حرکت مکانیکی از خود الکتریسیته تولید کرده و بلعکس در اثر تحریک الکتریکی از خود حرکت مکانیکی ایجاد می کنند. خاصیت پیزوالکتریسیته به
دلیل تفاوت خروجی رنگ در روش های مختلف چاپی و تفاوت طرح چاپ شده با فایل
دلیل تفاوت خروجی رنگ در روش های مختلف چاپی و تفاوت طرح چاپ شده با فایل
همیشه تفاوت رنگ و خروجی در چاپ مسئله بوده و همیشه محل منازعه سفارش دهنده چاپ و چاپخانه می باشد ، حتما برای شما پیش آمده و یا شنیده اید که گاهی مشتری می گوید که این رنگ مورد نظر من نبوده و چاپچی اصرار
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید
captcha


دستگاه چاپدستگاه چاپ جوهر چاپجوهر چاپ کلندر و پرسکلندر و پرس رول و مدیای چاپرول و مدیای چاپ قطعات یدکیقطعات یدکی دستگاه کارکردهدستگاه کارکرده