در این مبحث در مورد چاپ كاغذ دیواری و یا اصطلاحی كه در ایران به آن بیشتر چاپ پوستر گفته میشود مطالبی را به زبان ساده بیان میكنیم كه امیدواریم برای همكاران عزیز در بخش چاپ مفید واقع شود .


معمولا در كاغذ دیواریهای موجود در بازار كه به صورت آماده موجود است یک طرح بصورت بدون درز و اصطلاحا تكرار پذیر به صورت مداوم تكرار میشود و در چاپ دیجیتال كاغذ دیواری هم این قضیه قابل انجام می باشد ولی همواره به دلیل اینكه سیستم تولید انبوه كاغذ دیواری به صورت روتاری و با استفاده از سیلندر میباشد قیمت تمام شده چاپ دیجیتال بالاتر از آن میباشد و توجیه اقتصادی زیادی برای چاپ كاغذ دیواریهای دیجیتال با چنین طرحهایی وجود ندارد ( البته به دلیل افزایش ناگهانی نرخ ارز و اینكه كاغذ دیواریهای آماده وارداتی میباشد اخیرا كمی این قضیه توجیه اقتصادی دارد ) ، بنابرین بیشتر سیستم چاپ دیجیتال به سمت پوستر كاغذ دیواری متمركز شده است كه در واقع عكس های با كیفیت بالا و قابلیت چاپ در ابعاد بزرگ میباشد به این صورت كه طرح اولیه به لت های ( نوارهای ) باریك بریده می شود که قابل چاپ روی رول کاغذ دیواری خام به عرض 107 سانتیمتر باشد و بعد ازچاپ روی دیوار كنار هم نصب و مونتاژ میگ ردد به نحوی که درز بین تکه های بریده شده دیده نشود و تصویر روی دیوار كامل شود .


در اكثر مدلهایی كه بصورت آماده در بازار فروخته میشوند چند سایز استاندارد وجود دارد و خریدار و نصاب کاغذ دیواری بنا به سایزدیوار مدلی كه كمی بزرگتراست انتخاب میكنند و مابقی برش میخورد .معمولا ارتفاع سقفها حدود ٢٨٥ سانتیمتر است و در موارد كمی ٣٣٠ سانتیمتر به همین دلیل سایزهای پوستر های آماده جهت فروش معمولا 2*3 و 3*4 و 5*3 و 5*3.4 می باشد . همچنین می توان بصورت سفارشی دیوار مورد نظر را اندازه گیری کرد و دقیقا در همان ابعاد پوستر چاپ و نصب گردد .


کاغذ دیواری های خام قابل چاپ برای پوستر معولا دارای طرحهای پس زمینه (اصطلاحا بافت) می باشند از قبیل طرح شنی ، طرح کتان ، طرح چرمی ، طرح چوب و ... که بسته به طرحی که روی آن چاپ می شود می توان نوع مناسب را انتخاب نمود ( برای دیدن مشخصات کاغذ های سفید قابل چاپ اینجا را ملاحظه کنید ) . البته برای چاپ با دستگاه یووی چون دستگاه دارای خاصیت چاپ رنگ سفید هست می توان از کاغذ های نقره ای و طلایی و متالایز هم استفاده کرد .


عرض های استاندارد کاغذ هم قالبا 90 و 107 سانتیمتر می باشد که به دلیل کمتر شدن تکه های برش بیشتر عرض 107 سانتیمتر استفاده می شود و طول رول ها هم 30 و 50 متر می باشد .


جهت چاپ پوستر در بازار امروزه ایران ، اكثر همكاران از دستگاههای چاپ اكوسالونت ( مدلهای Ultra 9100 و Ultra 3200 شركت ویت كالر ) استفاده میكنند و در برخی موارد از دستگاههای چاپ یووی رول به رول ( مدلهای Uvip Roll و TR2220 ) استفاده میگردد كه دستگاههای چاپ اكو سالونت به دلیل جوهر ارزانتر بیشتر مورد استفاده هستند ولی مزیت دستگاههای یووی رول به رول این است كه توانایی چاپ برجسته و چاپ ورنی موضعی براق را هم دارند . همچنین دوام چاپ با جوهر یووی بیشتر میباشد و مشکل آسیب دیدن هنگام نصب با کاردک را ندارد .


طرحهای پوستر معمولا به صورت منظره های مختلف طبیعت و یا گل های سه بعدی که در اصطلاح به گل هلندی مشهور است می باشند که هم قابل طراحی هستند و هم می توان طرح های آماده را خریداری کرد . ( در سایت فرارنگ ، تعدادی طرح های سه بعدی و منظره با کیفیت بسیار بالا ، جهت چاپ پوستر به صورت رایگان قابل دانلود می باشند ، برای دانلود به اینجا مراجعه نمائید ) .


در مورد برش قسمتهای سفید کنار تکه های چاپ شده میبایست دقت فراوانی کرد زیرا اگر حتی چند میلیمتر کم و زیاد برش داده شود ممکن هست هنگام نصب روی دیوار ، بین درز قسمتهای چاپ شده ، سفید دیده شود و یا قسمتهای چاپ شده دقیق به روی هم منطبق نشوند و زیبایی بصری پوستر از بین رود .


چاپ مستقیم DTG تیشرت چیست ؟
چاپ مستقیم DTG تیشرت چیست ؟
چاپ مستقیم روی لباس DTG( Dircet To Garment ) یک فرآیند چاپ بر روی منسوجات با استفاده از تکنولوژی تخصصی جوهر افشان آبی است. چاپگرهای DTG معمولاً دارای صفحه ای هستند که برای نگه داشتن لباس در یک موقعیت ثابت طراحی شده است و جوهرهای چاپگر توسط هد چاپ بر روی پارچه ریخته یا پاشیده می شوند. DTG معمولاً مستلزم این
محاسبه قیمت تمام شده چاپ پارچه و روسری
محاسبه قیمت تمام شده چاپ پارچه و روسری
سوالات زیادی همواره از سوی دارندگان دستگاههای چاپ پارچه و چاپ سابلیمیشن در مورد محاسبه هزینه تمام شده چاپ یک متر پارچه و یا یک عدد شال یا روسری مطرح می شود که برای محاسبه قیمت و یا قیمت دادن
روشهای چاپ عکس روی تیشرت و لباس
روشهای چاپ عکس روی تیشرت و لباس
روشهای مرسوم چاپ تیشرت چند دسته کلی میباشند همانند : چاپ سیلک ، چاپ به روش برش ، چاپ سابلیمیشن ، چاپ مستقیم روی تیشرت DTG و جدیدترین روش مورد استفاده در همه دنیا روش چاپ DTF میباشد
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید
captcha


دستگاه چاپدستگاه چاپ جوهر چاپجوهر چاپ کلندر و پرسکلندر و پرس رول و مدیای چاپرول و مدیای چاپ قطعات یدکیقطعات یدکی دستگاه کارکردهدستگاه کارکرده