تفاوت جوهر پیگمنت و دای

 

شاید تا کنون کلماتی مانند جوهر دای و یا پیگمنت را شنیده باشید ولی تفاوت دقیق این دو نوع جوهر را متوجه نشده باشید .در این مقاله سعی می کنیم تا حدودی شمارا با این جوهر ها آشنا کنیم :


جوهر Pigment و Dye ، هردو از موادی هستند که با ترکیب های خاص، به مواد دیگر، رنگ می بخشند.این دو نوع جوهر از انواع رایج ، در استفاده از چاپگر ها می باشند. تفاوت های این دو ماده با یکدیگر باعث می شود تا جایگاه و کاربری آنها نیز با یکدیگر متفاوت باشند.


مزایای جوهر های Pigment عبارتند از:


مقاومت در برابر آب

آب می تواند یکی از دشمنان اصلی عکس ها و اسناد به چاپ رسیده باشد. از آنجاییکه جوهرهای مبتنی بر Dye ، به راحتی در آب حل می شوند، در هنگام تماس با آب درهم می شکنند و تجزیه می شوند و با رقیق شدن، تمام تصویر از بین می رود.


اما جوهر های Pigment با ایجاد یک لایه محافظ در برابر آب، مقامت بیشتری در برابر آب و رطوبت نشان می دهند. هرچند که باز هم توصیه کارشناسان بر این است که محتوای چاپ شده خود را برای نگهداری به بهترین شکل، به دور از تماس با آب نگاه دارید. البته این مقاومت در برابر حل شدن، تنها مختص به آب نیست. جوهر های Pigment در برابر بسیاری از حلال ها، مقاوم هستند.


پایداری رنگ

جوهر های Pigment می توانند برای مدت طولانی، رنگ خود را حفظ کنند و مقاومت بسیار بیشتری در برابر محو و کمرنگ شدن نشان دهند، حتی در هنگامی که تصاویر چاپ شده خود را در برابر نور مستقیم آفتاب یا دیگر منابع نوری آسیب زننده قرار دهید.البته همچنان پیشنهاد کارشناسان بر این است که برای طول عمر بیشتر تصاویر، کاربران تصاویر چاپ شده خود را به دور از نور آفتاب نگاه دارند. در نقطه مقابل، هنگام استفاده از جوهر های مبتنی بر Dye، پس از پیاده شدن روی کاغذ، پس از مدتی شاید شاهد تغییر تونالیته در برخی از رنگ ها باشیم. این در حالی است که اگر تصاویر چاپ شده خود را در بهترین مکان و شرایط قرار دهید، باز هم از این تهدید در امان نخواهید بود.


برخی از جوهر های Pigment در شرایط موزه ای که شامل نور درخور محیط موزه و قواعد خاص محیطی می شوند، حتی تا ۲۰۰ سال نیز بدون تغییر باقی خواهند ماند.


کیفیت ماندگار

برخی از جوهر های Pigment با ویژگی "Archival Quality" عرضه می شوند. این دسته از جوهر ها ماندگاری بسیار بالاتری دارند و برای کاربرانی که قصد فروش عکس های چاپ شده و یا قصد بایگانی کردن اسناد خود را دارند می تواند مناسب باشد.


مزایای جوهر های Dye عبارتند از:


طیف وسیع رنگ ها

اما جوهر های مبتنی بر Dye نیز برتری هایی نسبت به دسته مقابل دارند. با استفاده از جوهر های Dye می توان به رنگ های بیشتری دست پیدا کرد.


طیف رنگ ها در این دسته از جوهر ها بیشتر است. به طوریکه، برای مثال، شاید رنگ مشکی جوهر های Pigment کمی کمرنگ تر از جوهر های مبتنی بر Dye باشد و شما با استفاده از جوهر های Dye به عمق بیشتری از رنگ دست پیدا کنید. از همین رو برای چاپ تصاویری که در آن طیف رنگ ها بسیار حائز اهمیت می باشد، بهتر است از جوهر های Dye استفاده شود. عمق و طیف بیشتر رنگ ها در جوهر های Dye، برتری ویژه ای به این دسته از جوهر ها بخشیده است.


قیمت ارزان

از دیگر ویژگی های جوهر های Dye، ارزان تر بودن آن نسبت به جوهر های Pigment است. قیمت ارزان نیازی به توضیح اضافه نخواهد داشت.


کمپانی اپسون به عنوان تولید کننده برتر چاپگر در سرتاسر جهان، در چاپگر های خود، با توجه به گروه هدف مشتریان مربوط به یک محصول، از هر دو دسته جوهر استفاده می کند. این کمپانی معمولاً برای دستیابی به طیف گسترده رنگ، در چاپگر های ۶ رنگ خود از جوهر مبتنی بر Dye استفاده می کند، در حالی که در چاپگر های ۴ رنگ معمولاً از جوهر های Pigment بهره می برد.


در چاپگر های سری "L" اپسون که در حال حاضر در بازار ایران وجود دارد از جوهر های Dye استفاده شده است. این چاپگر های جوهر افشان رنگی، کیفیت فوق العاده ای از چاپ را همراه با تونالیته و عمق وسیع تری از رنگ ها را در اختیار شما می گذارند.


اخیراً این کمپانی چاپگر های تک رنگ سری "WorkForce M" را هم روانه بازار کرده است. این چاپگر ها که برای چاپ متون و اسناد خانگی و اداری بسیار مناسب هستند، با جوهر های Pigment عرضه می شوند تا ماندگاری و مقاومت در برابر انواع مایعات فراهم آید. اثربخشی این جوهر ها در چاپگر های سری "M"، چاپی بدون رنگ و رو رفتگی، ضد آب و لکه را به دنبال خواهد داشت.


1. حلاليت در آب

Dye:در آب حل مي شوند.

Pigment:در آب حل نمي شوند.


2. تمايل به سطوح

Dye: به سطوح تمايل دارند (خود به خود جذب سطوح مي گردد)

Pigment: به سطوح تمايل ندارند.


3. اعمال بر سطوح

Dye:به وسيله پيوندهاي شيميايي جذب سطوح مي گردند.

Pigment: توسط چسب (بيندر) روي سطوح اعمال مي گردند.


4. شفافيت

Dye: شفاف هستند.

Pigment: شفاف نيستند.


5.انتشار نور

Dye:نور را منتشر نمي كنند.

Pigment:نور را منتشر مي كنند.


مهمترین مزییت جوهر پیگمنت ؟

مقاومت بالا در برابر نور خورشید و آب .

سرعت خشک شدن سریع حدود 100 برابر سریع تر از جوهر های Dye .

حرکت نکردن رنگ در هنگام چاپ و جذب سطحی رنگ بر روی کاغذ .


امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد .


انواع هدهای زار انگلستان Xaar Heads
انواع هدهای زار انگلستان Xaar Heads
شرکت انگلیسی زار اولین شرکت تولید کننده هد چاپ جهت دستگاههای چاپ بنر و فلکس عریض می باشد که اولین هد عملیاتی و عرضه شده فراگیر خود در بازار را تحت عنوان زار
گارانتی طلائی فرارنگ چیست ؟
گارانتی طلائی فرارنگ چیست ؟
همانطور که مطلع هستید شرکت فرارنگ تنها شرکتی در میان فروشندگان دستگاه های چاپ عریض ( دستگاه های چاپ بنر و چاپ پارچه صنعتی ) می باشد که بخش فنی و خدمات پس از فروش تخصصی و مجزا دارد و در طی 18 سال
 سلمانی
من یک سوالی دارم از این رنگ میخوام
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید


دستگاه چاپدستگاه چاپ جوهر چاپجوهر چاپ کلندر و پرسکلندر و پرس رول و مدیای چاپرول و مدیای چاپ قطعات یدکیقطعات یدکی دستگاه کارکردهدستگاه کارکرده