آینه دستگاه لیزر:

یکی از مهم ترین نکات در تنظیم آینه لیزر یکراستا بودن پرتو با حرکت محور مکانیکی دستگاه می باشد ، اگر پرتو موازی خط حرکتی محور نباشد با حرکت کردن محور میزان انحراف پرتو افزایش می یابد و ضریب خطا بیشتر می شود ، لذا هدف اصلی از تنظیم آینه همراستایی پرتو لیزر با سیستم مکانیکی و حرکتی دستگاه می باشد.


برای تنظیم آینه دستگاه های نرمال برش و حک لیزر به شکل کلی باید چند آیتم و پارامتر را در نظر گرفت . باید توجه داشت این کار در فضای سه بعدی و با سه پارامتر X , Y , Z انجام می شود و تحلیل کامل آن برای هر فرد کار آسانی نیست و به تجربه نیاز دارد اما با اعمال برخی محدودیت های حرکتی در دستگاه لیزر که توسط کارشناس طراح دستگاه لیزر انجام می شود اعمال برخی بُعد های حرکتی توسط پیچ ها و نگه دارنده ها برای اپراتور حذف شده و یک بار توسط کارشناس نصب و راه اندازی تنظیم و (در صورت صرف نظر از استهالک و دستکاری غیر متعارف) برای همیشه ثابت و بدون نیاز به تغییر می ماند قسمتی که اپراتور می تواند برای تنظیمات آینه لیزر به کار بگیرد پیچ های تنظیم و جهت دهی بازتاب هر آینه لیزر نسبت به دیگری و در نهایت لنز می باشد معمولا هر آینه سه عد پیچ تنظیم دارد که یک عدد در بالای آینه لیزر و دو عدد در پایین قرار دارند.


تنظیم دقیق آینه لیزر

پیچ تنظیم ارتفاع آینه لیزر ( پیچ بالا ) :

اگر پیچ سمت بالا به سمت چپگرد یا راست گرد چرخانده شود سر آینه لیزر به سمت جلو یا عقب حرکت میکند که بازتاب آینه نیز پرتو لیزر را به سمت بالا و پایین حرکت می کند.


تنظیم آینه دستگاه لیزر

پیچ های تنظیم بازتاب آینه لیزر به چپ و راست :

پیچ های پایین آینه لیزر به شکل متقارن عمل میکنند یعنی اگر پیچ راست در جهت بسته شدن چرخانده شود آینه به سمت راست جلو آمده و پرتو بازتاب به سمت چپ حرکت می کند و اگر پیچ در جهت باز شدن چرخانده شود آینه به سمت چپ به عقب حرکت می کند به شکل متقارن اگر پیچ چپ در جهت بسته شدن چرخانده شود آینه لیزر به سمت چپ جلو آمده و پرتو بازتاب به سمت راست حرکت می کند و اگر پیچ در جهت باز شدن چرخانده شود آینه به سمت راست به عقب حرکت می کند.


1- پیچ بالا در جهت بسته شدن بچرخد

سر آینه لیزر پایین می آید

پرتو لیزر پایین می رود

2- پیچ بالا در جهت باز شدن بچرخد

سر آینه لیزر بالا می آید

پرتو لیزر بالا می رود

3- پیچ راست در جهت بسته شدن بچرخد

آینه لیزر به چپ زاویه می گیرد

پرتو لیزر به چپ می رود

4- پیچ راست در جهت باز شدن بچرخد

آینه لیزر به راست زاویه می گیرد

پرتو لیزر به راست می رود

5- پیچ چپ در جهت بسته شدن بچرخد

آینه لیزر به راست زاویه می گیرد

پرتو لیزر به راست می رود

6- پیچ چپ در جهت باز شدن بچرخد

آینه لیزر به چپ زاویه می گیرد

پرتو لیزر به چپ می رود


آینه لیزر برای نصب نیاز به تنظیم دارد که در قسمت قبل برایتان راجب پیچ تنظیم آینه دستگاه لیزر توضیح داده شد . همان طور که مشخص است دو آینه لیزر روی دستگاه لیزر جهت انتقال پرتو تا هد روی ماشین قرار دارند. آینه لیزر اول که به نام آینه ثابت یا آینه محور Y شناخته می شود جلوی تیوب لیزر قرار می گیرد و وظیفه انتقال لیزر تا آینه لیزر دوم که آینه متحرک یا آینه محور X نام دارد را به عهده دارد فاصله مناسب این آینه تا تیوب دستگاه لیزر 5 سانتی متر می باشد.


در تنظیم آینه لیزر قرار گرفتن اشعه لیزر در وسط آینه لیزر کمک شایانی در جلوگیری از تلفات می کند. البته این موضوع بدین معنی نیست که قرا گرفتن پرتو در حول نواحی مرکزی آینه لیزر نشان دهنده تنظیم نبودن آن باشد. این موضوع صرفا برای بهینه سازی دقیقتر میباشد .


برای تنظیم کردن آینه ها آینه اول (Y) بعد از مطمئن شدن از قرارگیری در فاصله مناسب از تیوب لیزر باید محور Y را تا حد امکان به انتهای دستگاه لیزر یا بالای میز حرکت داد سپس با استفاده از یک چسب کاغدی یا اکرلیک جهت نشان دادن محل برخورد روی آینه لیزر متحرک X قرار داد.


در این حالت با زدن کلید پالس یا فایر (Fire - Pulse) یک پرتو با طول زمانی مشخصی به آینه لیزر اول برخورد کرده و بازتاب آن روی آینه لیزر دوم نمایان می شود. این علامت می تواند به شکل یک سوختگی روی چسب کاغذی یا لکه ای سفید رنگ روی اکرلیک شفاف و روشن باشد. در این حالت دو آینه لیزر کمترین فاصله را با یکدیگر دارند لذا محل برخورد پرتو به آینه X به عنوان مرجع تعیین شده و در مرحله بعدی مورد استفاده قرار می گیرد.


برای تنظیم بهتر و دقیق تر توصیه ما ایجاد تنها یک پالس با زمان بسیار کوتاه استفاده کنید که سوختگی یا اثر سیاه زیادی به جا نگذارد این امر کمک می کند جابه جایی محل برخورد پرتو در فواصل دورتر به راحتی با چشم قابل تشخیص و مشاهده باشد.


لیست دستگاه های لیزر حرفه ای ارائه شده توسط فرارنگ : http://fararang.com/catproduct/Laser-machuine

آموزش ساخت تابلو روان LED
آموزش ساخت تابلو روان LED
چنانچه تمامی مراحل را به دقت و با توجه به تصاویر دنبال نمایید ، در عرض چند دقیقه با بیشتر اصول آشنا شده و بدون نیاز به دانستن علم الکترونیک و یا اصول برنامه نویسی قادرخواهید بود در عرض چند ساعت
آموزش تنظیم آینه لیزر
آموزش تنظیم آینه لیزر
یکی از مهم ترین نکات در تنظیم آینه لیزر یکراستا بودن پرتو با حرکت محور مکانیکی دستگاه می باشد ، اگر پرتو موازی خط حرکتی محور نباشد با حرکت کردن محور میزان انحراف پرتو افزایش می یابد و ضریب
تابلو چلنیوم چیست
تابلو چلنیوم چیست
رویه کار از جنس پلکسی گلس می باشد پلکسی استفاده شده در تابلو های برجسته از نوع درجه یک و ساخت کشور تایوان بوده و از لحاظ کیفیت و ماندگاری مطمئن است پلکسی ها در
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید
captcha


دستگاه چاپدستگاه چاپ جوهر چاپجوهر چاپ کلندر و پرسکلندر و پرس رول و مدیای چاپرول و مدیای چاپ قطعات یدکیقطعات یدکی دستگاه کارکردهدستگاه کارکرده