در دنیای امروز روش های چاپ روی پارچه بسیار متنوع اند و همه آنها مزایایی همچون امکان چاپ طرح دلخواه، تنوع بستر چاپ، سرعت نسبتاً بالای چاپ و بسیاری دیگر را دارند. انواع روش های متداول چاپ تیشرت عبارتند از چاپ سیلک، چاپ روتاری، چاپ سابلیمیشن، چاپ مستقیم پارچه DTG و چاپ تیشرت DTF؛ این روش ها هر کدام مزایا و معایبی را به همراه داشتند که در دوره خاصی با شرایط خاص، هر کدام را نسبت به دیگری برتری می داد.

چاپ پارچه و تیشرت با پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات، به سمت چاپ دیجیتال رفته و رشد سریعی داشته است؛ دستگاه های چاپ دیجیتال کاربرد ساده تری دارند، سازگاری بیشتر با مدیاهای چاپ، سرعت بالاتر و تنوع رنگی بیشتری دارند. یکی از پرطرفدارترین روش های چاپ تی شرت، چاپ DTF می باشد که در ادامه به معرفی این روش خواهیم پرداخت.


چاپ DTF چیست؟

کلمه DTF مخفف Drect to film می باشد، به این معنی که برای انجام این روش چاپ، ابتدا طرح مورد نظر روی یک فیلم چاپ شده و سپس به طور مستقیم روی تی شرت یا پارچه منتقل خواهد شد. برای انجام چاپ DTF به یک دستگاه چاپ DTF مستقیم روی فیلم نیاز است که طرح مورد نظر را با نرم افزار توسط جوهرهای چاپ مخصوص روی فیلم PET چاپ کنند و سپس طرح توسط یک دستگاه پرس حرارتی به تیشرت انتقال یابد. البته باید بدانید مرحله ای در بین دو مرحله گفته شده وجود دارد که دستگاهی به نام شیکر (پودر چسب زن) پودر چسب را به صورت یکنواخت پشت طرح چاپ شده روی فیلم میزند تا آماده چاپ روی تیشرت شود. چاپ DTF جدیدترین روش چاپ تی شرت در دنیا می باشد که کاملاً به صورت دیجیتال انجام می شود و بسیاری از برندهای معروف لباس از این روش برای چاپ روی تی شرت های خود استفاده می کنند.


10 مزیت روش چاپ DTF نسبت به روشهای دیگر چاپ

مزایای چاپ DTF ( Direct To Film ) به نسبت انواع دیگر روش های چاپ بسیار زیاد است که مهم ترین آنها عبارتند از:

1-      اصلی ترین مزیت چاپ DTF این است که تقریبا با همه انواع پارچه کار می کند و محدودیتی برای چاپ در جنس پارچه ندارد. به طور مثال در روش چاپ سابلیمیشن فقط میتوان روی پارچه هایی چاپ انجام داد که بیش از 70% از الیاف مصنوعی و پلی استر تشکیل شده باشد یا روکشی از پلی استر داشته باشند و نمیتوان روی پارچه های پنبه ای و کتان چاپ سابلیمیشن انجام داد. اما در روش چاپ تیشرت DTF حتی میتوان روی پارچه های توری و کم تراکم نیز چاپ انجام داد در حالی که در روشهای دیگر چاپ این امر ممکن نیست.

2-      روش چاپ DTF نیازی به کوتینگ قبل از چاپ ندارد و بلافاصله میتوان روی تیشرت چاپ انجام داد، به عنوان مثال در روش چاپ مستقیم تیشرت DTG باید قبل از چاپ لایه ای از کوتینگ روی پارچه اسپری کرد تا بتواند رنگ روی پارچه بشیند.

3-      تی شرت ها و پارچه هایی که با روش DTF چاپ شده اند دوام بیشتری در مقابل شستشو و رنگ پریدگی به نسبت روشهای دیگر چاپ دارند.

4-      قسمت چاپ شده با روش DTF در پارچه، به زیر آن نفوذ نکرده و تماس بسیار کمی با پوست دارد و برای کسانی که حساسیت به مواد رنگی دارند مناسبتر از روشهای چاپ مستقیم و سابلیمیشن هستند که در آن جوهر چاپ از پارچه و تیشرت عبور میکند و با پوست بدن در تماس است.


مزایای چاپ DTF


5-      تیشرت و پارچه چاپ شده با روش DTF نیاز به فرآیند پس از چاپ ندارند، بر خلاف روش چاپ مستقیم پیگمنت و یا چاپ با جوهرهای ری اکیتو (Reactive) پارچه و تیشرت پس از چاپ میبایست شسته شده و یا بخار شور گردد.

6-      روش DTF زمان آماده سازی بسیار کوتاهی برای چاپ اولین نمونه نیاز دارد و تقریبا در عرض 15 دقیقه طرح مورد نظر روی تیشرت چاپ شده و قابل استفاده است. در صورتی که در مواردی مثل چاپ روتاری و یا چاپ خیس نیاز به تهیه و ساخت فیلم و سیلندر و شابلون است که زمان بسیار طولانی نیاز دارد.

7-      انجام چاپ DTF برای تعداد محدود و یا حتی چاپ یک نمونه نیز به صرفه است، در صورتی که در چاپ هایی مثل چاپ سیلک و روتاری به دلیل هزینه های آماده سازی قبل از چاپ نظیر تهیه فیلم وشابلون وسیلندر و ... میبایست حداقل تعداد بالایی ( مثلا 1000 عدد ) چاپ شود تا هزینه ها به صرفه باشد.

8-      در روش چاپ DTF محدودیت رنگ چارچه و تی شرت وجود ندارد و به دلیل آستری سفید زیر چاپ میتوان روی پارچه های تیره و حتی مشکی دقیقا مانند پارچه سفید و روشن چاپ انجام داد، بدون هیچ گونه نفوذ رنگ پارچه از زیر چاپ.

9-      در روش چاپ دی تی اف میتوان حتی فقط چاپ با تک رنگ سفید انجام داد، در حالی که برخی جوهرها مثل جوهر سابلیمیشن دارای رنگ سفید نیستند و فقط چهار رنگ اصلی CMYK (زرد، فیروزه ای، سرخابی و مشکی) را دارند.

10-  علاوه بر چاپ روی تیشرت و پارچه، از روش چاپ DTF حتی میتوان برای چاپ تصویر و یا آرم و لگو روی کلاه و دستکش و سایر البسه چاپ انجام داد که حتی در این موارد در خصوص رنگ و جنس محدودیت ندارد.اما نکته قابل توجه این است که چاپ دی تی اف بسیار وابسته به مواد مصرفی مورد نیاز برای چاپ میباشد و بسیاری از مزایای چاپ DTF وقتی محقق میگردد که از جوهر و چسب با کیفیت و مناسب DTF استفاده گردد در غیر اینصورت مشکلات زیادی در چاپ گریبان گیر شما میگردد. برای آشنایی بیشتر و تهیه مواد مصرفی مورد نیاز در چاپ DTF مانند جوهر، چسب و رول فیلم DTF میتوانید با کارشناسان مجموعه فرارنگ در ارتباط باشید تا مواد مصرفی با بالاترین کیفیت را با هزینه مناسب تهیه کنید.

چاپ مستقیم DTG تیشرت چیست ؟
چاپ مستقیم DTG تیشرت چیست ؟
چاپ مستقیم روی لباس DTG( Dircet To Garment ) یک فرآیند چاپ بر روی منسوجات با استفاده از تکنولوژی تخصصی جوهر افشان آبی است. چاپگرهای DTG معمولاً دارای صفحه ای هستند که برای نگه داشتن لباس در یک موقعیت ثابت طراحی شده است و جوهرهای چاپگر توسط هد چاپ بر روی پارچه ریخته یا پاشیده می شوند. DTG معمولاً مستلزم این
دسته بندی چاپگرهای عریض یا لارج فرمت
دسته بندی چاپگرهای عریض یا لارج فرمت
در دنیای امروز بحث تبلیغات هر روزه بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و از دیر باز تا کنون و به احتمال زیاد تا آینده دور بحث چاپ یکی از مهمترین قسمتهای تبلیغات و تقریبا عضو جدائی ناپذیر آن می باشد
روانشناسی رنگ در طراحی
روانشناسی رنگ در طراحی
برخلاف تصور برخی طراحان که فقط به ماهیت طرح و فونت و ... در طراحی اهمیت میدهند ، مهمترین نکته در هر طرح رنگ میباشد که اولین ذهنیت را به بیننده میدهد و اثر مثبت یا منفی در ذهن او
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید
captcha


دستگاه چاپدستگاه چاپ جوهر چاپجوهر چاپ کلندر و پرسکلندر و پرس رول و مدیای چاپرول و مدیای چاپ قطعات یدکیقطعات یدکی دستگاه کارکردهدستگاه کارکرده