چه دستگاه و هدی مناسب برای چاپ کاغذ سابلیمیشن می باشد ؟

 

در مورد اینكه استفاده از چه نوع هدی برای چاپ سابلیمیشن مناسب است بحث های زیادی مطرح هست و متاسفانه بسیاری از همكاران فروشنده دستگاه فقط نوع دستگاه و هدی كه خود موجود دارند را به خریداران پیشنهاد می دهند و در بسیاری از موارد به دلیل عدم مطالعه و آگاهی در موردچاپ سابلیمیشن و پارچه آن را به چاپ بنر تشبیه میكنند و به خریدار می گویند هد های چاپ بنر وقتی در مقابل جوهر سالونت دوام می آورد حتما در مقابل جوهر پایه آب سابلیمیشن دوام بیشتری می آورد و عمر بیشتری خواهد كرد ؟!


این جمله از بنیان اشتباه هست چون جوهر های سابلیمیشن در گذر زمان هم بسیار خورندگی بیشتری نسبت به جوهرهای سالونت و اكو سالونت دارند و هم بحث Ph و دنسیته و چگالی رنگ در آنها بسیار متفاوت است و برای تصعید طراحی شده اند . ضمنا سازنده های حرفه ای هد همانند كونیكا نسخه های متفاوتی از هد برای چاپ سابلیمیشن و چاپ سالونت و بنر دارند كه همواره نسخه هد قابل استفاده برای چاپ سابلیمیشن و پارچه ، قیمت بیشتری دارد مثل هد Konica 512i و Konica 1024i.یا شنیده می شود كه برخی فروشندگان دستگاه چاپ میفرمایند كه دستگاهی كه تحمل رول سنگین فلكس را دارد برای چاپ كاغذ سابلیمیشن كه سبك هست بسیار راحت تر می تواند كار كند و مشكلی ندارد؟!


این جمله هم بسیار اشتباه و نا آگاهانه است زیرا كه بحث رول باز و رول جمع كن و كشش كاغذ و سیستم جوهر رسانی و ... در دستگاه های سابلیمیشن بسیار متفاوت است و در صورت استفاده از دستگاه های چاپ بنر و اكو سالونت ، برای چاپ سابلیمیشن به مشكلات زیادی بر خواهید خورد . هد های چاپ سابلیمیشن باید از دقت بسیار بالایی هم بر خوردار باشند چونكه در صورت استفاده از هد های با پیكولیتر بالا و درشت پاش دانه های پاشیده شده روی كاغذ و پارچه مشخص خواهد شد و در چاپ پارچه این نوع دون دون بودن قابل تشخیص چاپ برای مشتری خوش آیند نیست و قابل قبول نخواهد بود به همین دلیل باید از هد های با پیكولیتر پایین ( ترجیحا زیر ١٠ پیكو لیتر ) استفاده كرد.


پس حتما برای چاپ سابلیمیشن ، دستگاه های استاندارد چاپ کاغذ سابلیمیشن خریداری کنید نه دستگاه چاپ بنر و یا اکو سالونت .


در رنج پیکولیترهای پایین در بین هدها می توان از هد های کیوسرا و ریکو GEN5 و خانواده هد های اپسون ژاپن برای چاپ با جوهر سابلیمیشن استفاده کرد که بنا به شرایط موجود در بازار ایران ( که قیمت بسیار رقابتی است ) هد های کیوسرا و GEN5 چون قیمت های بسیار بالایی دارند ( در حدود 6 برابر هد های اپسون ) همچنین کیفیت هد های اپسون به مراتب بالاتر از هد های دیگر هست . ضمنا جوهر سابلیمیشن مناسب برای هد های GEN5 و کیوسرا بسیار نادر هست و دارندگان این گونه دستگاه های چاپ همواره با مشکل تامین جوهر مواجه هستند بنابرین منطقی است که از هد های اپسون برای دستگاه های چاپ سابلیمیشن استفاده کرد .


در این میان صحبت از سرعت بالای دستگاه های با هد کیوسرا و ریکو به میان می آید که به طور مثال 2 یا 3 برابر سرعت چاپ دستگاه های با هد اپسون است ، این مطلب درست است ولی باید به این نکته توجه کرد که قیمت دستگاه های دیگر مثلا با هد کیو سرا حدود 5 برابر یک دستگاه دوهد اپسون می باشد در صورتی که سرعتی معادل 3 برابر یک دستگاه 2 هد اپسون دارد ، خوب باز هم از نظر ریسک کاری عقلانی تر است که به جای یک دستگاه با هد های مثلا کیوسرا ، 3 دستگاه با هد اپسون خریداری گردد که هم مبلغ کمتری پرداخت شود و هم اینکه در صورت خرابی یک دستگاه، دستگاه های دیگر مشغول چاپ باشد .


در بین هد های خانواده اپسون که رایج ترین آنها در حال حاضر Epson DX5 , Epson DX7 , Epson 5113 می باشند بهترین و منطقی ترین گزینه استفاده از هد های نسل 5113 می باشد ، دلیل اینکه چرا از بین این 3 نوع هد مدل 5113 گزینه استاندارد تر و به صرفه تری است خود مقاله مفصلی است که در آینده به آن خواهیم پرداخت .

اخیرا هم نسل جدید هد اپسون با نام تجاری EPSON i320 A1  عرضه شده است که دارای تکنولوژی های منحصر به فردی در چاپ میباشد .

 >>> جهت مشاهده مشخصات این نوع هد ،  اینجا را مطالعه کنید .


فرارنگ تبلیغ دارای رکورد پرفروش ترین دستگاه چاپ سابلیمیشن ایران با حدود 520 دستگاه نصب شده تاکنون می باشد که همگی از این نوع هد اپسون  استفاده می کنند .

>>> جهت آشنایی بیشتر با این دستگاه ها می توانید اینجا را ملاحظه کنید .


تفاوت جوهر پیگمنت و دای
تفاوت جوهر پیگمنت و دای
شاید تا کنون کلماتی مانند جوهر دای و یا پیگمنت را شنیده باشید ولی تفاوت دقیق این دو نوع جوهر را متوجه نشده باشید .در این مقاله سعی می کنیم تا حدودی شمارا با این جوهر ها آشنا کنیم
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید


دستگاه چاپدستگاه چاپ جوهر چاپجوهر چاپ کلندر و پرسکلندر و پرس رول و مدیای چاپرول و مدیای چاپ قطعات یدکیقطعات یدکی دستگاه کارکردهدستگاه کارکرده