تمام دستگاه های چاپ موجود در بازار یک ویژگی مشترک دارند و آن هد چاپ می باشد. دستگاه های چاپ کوچک و بزرگ همگی دارای هدهایی هستند که جوهر را روی انواع مختلف مدیا ها پخش می کند. انواع هدهای دستگاه چاپ مدرن دارای محفظه هایی هستند که جوهر در آنها قرار میگیرد و نازل های کوچکی که جوهر را به بیرون می پاشند. قبل از اینکه هدهای دستگاه های چاپ مدرن به بازار بیایند، چاپ توسط دستگاه های چاپی که مستقیماً با مدیا ها در تماس بودند، انجام می شد، این نوع فرآیند چاپ اغلب کثیف و گران بود و پرس ها بسیار بزرگ بودند. انواع هد مدرن برای کاهش آشفتگی و کاهش هزینه چاپ، با مدیای چاپ تماس مستقیم ندارند، این نوع هد دستگاه های چاپ جوهر را روی کاغذ یا سایر مدیاها به صورت کنترل شده اسپری می کنند تا تصویر مورد نظر را ایجاد کنند.


انواع هد دستگاه چاپ

اگرچه همه هدهای دستگاه های چاپ یک کار اصلی را انجام می دهند، اما همه آنها یکسان نیستند؛ تولید کنندگان مختلف از هدهای چاپ با تکنولوژی های مختلف استفاده می کنند. در حال حاضر، دو نوع اصلی هد دستگاه چاپ جوهر افشان وجود دارد که هر کدام از روش های متفاوتی برای پاشیدن جوهر استفاده می کنند، این دو نوع پیزو و حرارتی هستند؛ در حالی که هر دو نوع هد چاپ کشویی هستند، روش های انتقال جوهر به داخل و خارج از هد چاپ متفاوت است.

هد پیزو

این هدها در دهه 1990 در دستگاه های چاپ با فرمت بزرگ اولیه ظاهر شدند و این بخش را متحول کردند، برای اولین بار به این معنی بود که جوهرهای سالونت و جوهر چاپ یووی که تا پیش از آن با فرآیند چاپ روی صفحه مرتبط بودند، اکنون می توانند به صورت دیجیتالی چاپ شوند. هد های پیزو همگی بر این اصل استوارند که یک نوع کریستال با عبور جریان الکتریکی از آن منبسط یا منقبض می شود و دوباره خاموش می شود، این انبساط یا انقباض به عنوان پایه پمپ در محفظه جوهر استفاده می شود. بسته به پیکربندی کریستال ها، یا جوهر کشیده شده و سپس از طریق نازل از محفظه خارج می شود (هد اپسون از این روش استفاده میکند)،  یا امواج فشار آکوستیک را راه اندازی می کند که همان اثر را دارند اما با انرژی کمتر (هد Xaar از این فرآیند استفاده می کند).


هد حرارتی

در هدهای حرارتی اصل این است که عنصر داخل محفظه جوهر به سرعت گرم می شود تا جایی که جوهر مایع تبخیر شده و حباب گاز را تشکیل می دهد، سپس منبسط می شود و یک قطره جوهر را از نازل در یک انتهای محفظه خارج می کند؛ سپس عنصر حرارتی خاموش شده، بنابراین حباب گاز سرد، متراکم و منقبض می شود. کشش سطحی در نازل باعث می شود هوا به سمت عقب کشیده نشود، بنابراین جوهر مایع بیشتری از لوله های تغذیه به داخل محفظه کشیده می شود.

هدهای چاپ حرارتی کارآمد هستند و می توانند کیفیت و سرعت چاپ بسیار بالایی ارائه دهند که با هدهای پیزو رقابت می کنند، اما برخلاف هد پیزو فقط با جوهرهای مبتنی بر آب کار می کنند، بنابراین معمولاً به دستگاه های چاپ داخلی (ایندور) محدود می شوند.


انواع هد دستگاه چاپ


اگرچه صدها تولیدکننده دستگاه چاپ در سراسر جهان وجود دارد، همه آنها هدهای چاپ خود را از تعداد نسبتاً کمی از تولیدکنندگان متخصص تهیه می کنند و سپس آنها را با ترکیبی از پایه ها، لوازم الکترونیکی، جوهر، سیستم عامل و نرم افزار درایور در خود دستگاه های چاپ ادغام می کنند. هدهای چاپ پیزو در دستگاه های چاپ بنر استفاده می شود زیرا می توانند از جوهرهای سالونت، اکو سالونت و جوهرهای مبتنی بر روغن استفاده کنند، این جوهرها برای اقلامی که در محیط بیرونی قرار می گیرند مناسبند و دوام بیشتری دارند. اگر اسناد فنی یا پارچه هایی را چاپ می کنید که در اندازه کوچکتری هستند، دستگاه های چاپی که از هر دو نوع هد چاپ استفاده می کنند مناسب خواهند بود.


رایج ترین هدهای دستگاه های چاپ کدامند؟

با توجه به انواع مختلف هد دستگاه چاپ و پیچیدگی مشخصات فنی و کیفیتی آن همچنین به دلیل وجود انواع نامرغوب و گاها تقلبی در بازار؛ شرکت فرارنگ اقدام به واردات مستقیم انواع هدهای دستگاه های چاپ از کارخانجات سازنده نموده است تا هم با قیمت مناسب تر و هم با کیفیت بهتر هد ها را در اختیار مشتریان و همکاران گرامی قرار دهد. انواع هد دستگاه های چاپ ارائه شده توسط این شرکت به شرح زیر می باشند:

1- انواع هد های زار انگلیس در سه نوع Xaar 128 ، Xaar 382 و Xaar 500

2- انواع هد های اسپکترا آمریکایی در چهار نوع Spectra Polaris ، Spectra Nova ، Spectra Skywalker و Star Fire 1024

3- انواع هد اپسون ژاپنی شامل Epson Dx4 ، Epson Dx5 ، Epson Dx7 ، Epson 5113 ، Epson 4720 و Epson i3200

4- انواع هد های سیکو کره ای مدل Seiko 510

5- انواع هد های کونیکا ژاپنی شامل Konica 512 14 pl، Konica 512 42 pl ، Konica 512i ، Konia 1024 14pl و Konika 1024 42 pl

6- انواع هد ریکو ژاپنی در مدل های Ricoh Gen4 ، Ricoh Gen5 ، Ricoh 2220 و Ricoh Gen6


تمامی هد های فروخته شده توسط شرکت فرارنگ دارای ضمانت اصالت و کیفیت می باشند و در صورت نیاز مشتری به سرویس و نصب، تکنسینهای ما آمادگی دارند هد خریداری شده را در محل نصب دستگاه ، نصب و کالیبره کرده و سالم تحویل مشتریان گرامی دهند. در صورتیکه نوع هد دستگاه چاپ خود را نمی دانید می توانید با کمک تصاویر زیر نوع هد دستگاه چاپ خود را تشخیص دهید.


انواع هدهای دستگاه چاپ

چاپ دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد؟
چاپ دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد؟
چاپ دیجیتال روشی مستقیم برای چاپ یک تصویر دیجیتال روی مدیای چاپ است، این روش برخلاف چاپ افست صفحه چاپی را حذف کرده و مستقیماً تصویر را روی بستر اجرا می کند. چاپ دیجیتال به روشی مقرون به صرفه برای انجام چاپ های کوچک تبدیل شده است و فناوری نیاز به چاپ تنها مقدار مورد نیاز را در صورت تقاضا برآورده می کند.
مشکلات و ایرادات رایج در چاپ سابلیمیشن پارچه
مشکلات و ایرادات رایج در چاپ سابلیمیشن پارچه
یکی از مشکلات آزار دهنده که گاهی اپراتورهای دستگاه چاپ سابلیمیشن را کلافه میکند گرفتگی هد در وسط کار چاپی میباشد، که علاوه بر خراب کردن مقدار زیادی از کاغذ چاپ شده و هد رفت جوهر سابلیمیشن ( برای تمیز کردن هدها ) باعث از دست رفتن زمان زیادی هنگام چاپ میشود . اصلی ترین علت این مشکل استفاده از جوهرهای ازران قیمت و نامناسب میباشد که بصورت درست و علمی تولید نشده اند و کیفیت یکدست و مناسبی ندارند.
تکنولوژی های منحصر به فرد هد جدید EPSON i3200
تکنولوژی های منحصر به فرد هد جدید EPSON i3200
شرکت اپسون از ابتدای سال 2020 میلادی هد چاپ جدید در سری I خود را برای فروش و نصب روی تمامی دستگاه های چاپ معرفی نمود. بر خلاف تصور بسیاری که گمان می کنند این هد چاپ همان مدل 4720 است و تغییر چندانی نداشته، بسیار متفاوت از هدهای قبلی اپسون میباشد و میتوان آن را انقلابی بی صدا در تکنولوژی تولید هد اپسون نامید.
 مجتبی محمدی
سلام وقت بخیر هد ریکو ۲۲۲۰ میخواستم
کارشناس فرارنگ :پاسخ
  با سلام خدمت شما همکار گرامی ، تمامی هدهای چاپ موجود هست با تضمین اورجینال بودن و نصب توسط تکنسینهای شرکت فرارنگ ، جهت آگاهی از قیمت روز هد ریکو 2220 هم میتونید با دفتر مرکزی بخش فروش قطعات تماس بگیرید ( 02166565050 داخلی 6 )  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید
captcha


دستگاه چاپدستگاه چاپ جوهر چاپجوهر چاپ کلندر و پرسکلندر و پرس رول و مدیای چاپرول و مدیای چاپ قطعات یدکیقطعات یدکی دستگاه کارکردهدستگاه کارکرده